Sveiki atvykę į mano puslapį!

Būsiu dėkinga už Jūsų nuomones, komentarus, idėjas, pastabas ar tiesiog susipažinimą. Susisiekite su manimi: vialek@lrs.lt

Informacija dėl gyventojų priėmimų

Gyventojų priėmimo laikas: kiekvieną pirmadienį 10-13 val. Žirmūnų seniūnijoje, Žirmūnų g. 143, 122 kab. Gyventojus priima Seimo narės padėjėja Rūta Trainytė. Priešpietinį darbo laiką Seimo narė skiria susitikimams su Žirmūnų teritorijoje veikiančių įstaigų ir bendruomenių žmonėmis. Jūsų patogumui į priėmimus prašome registruotis telefonu: (8-5) 2396983, mob.: 8-620-90186 arba el. adresu: vialek@lrs.lt Iki malonaus susitikimo! ...

Sugrąžinkime Valstybę piliečiams!

Nebijokime būti piliečiais !

Pradėkime kartu kurti geresnę Lietuvą!
Bendruomenė, sutelkusi pilietinę valią, gali apginti savo teises.
Tai mes įrodėme kartu su Jumis, kai sustabdėme neteisėtą daugiaaukščio statybą Žirmūnuose. Mūsų valstybėje, deja, yra daug norinčių pasipelnyti visuomenės sąskaita. Todėl visuomenės balsas būtinas, norint juos sustabdyti.
Viešojo intereso gynybą teismuose įteisinsime įstatymu, ir sąžiningi Lietuvos žmonės atgaus pasitikėjimą savo jėgomis.
Kad jie pasitikėtų ir vykdomu teisingumu, būtina išgyvendinti kyšininkavimą iš Lietuvos teismų bei valdžios įstaigų.
Siūlysiu išplėsti STT galias, sugrąžinant pareigūnams teisę imituoti nusikalstamą veiką. Siūlysiu, net jei reikėtų dėl to pakeisti Konstituciją. Dori teisėjai, sąžiningi pareigūnai ir neparsidavę politikai mano siūlymą palaikys.
Tai garbė ir atsakomybė – ginti žmogų valstybės vardu.
Visi žinome, kad reikia lopyti kiauras mūsų daugiabučių sienas. Bet valstybė turi užsikrauti ant savo pečių didesnę naštą. Veikti pagal principą : mažiau tarpininkų, mažiau biurokratizmo, kuo mažesnė finansinė našta gyventojams. Parengus tipinius projektus, jau nuo 2009m. būtina pereiti nuo pavienių namų renovavimo prie planingai vykdomo visuotinio renovavimo.Padidinti ES fondų, valstybės ir savivaldybės paramą.
Parama šeimai, orios senatvės užtikrinimas, patriotinių ir moralinių vertybių grąžinimas į mokyklą, visuomenės ir valstybės saugumas – tai tie tikslai, dėl kurių verta kovoti.
Įstatymas – tai proto įsakas bendrajam labui. Teisingą įstatymą gali paskelbti tik tas, kuris nuoširdžiai rūpinasi bendruomene ( perfrazavus Šv. Tomą Akvinietį).

Jūs mane pažįstate nuo 1988 m. birželio 3-osios, kai steigėme Sąjūdį, nuo 1991-ųjų, kai Sausio išbandymų akivaizdoje įsteigėme Piliečių chartiją, kai tapau šios organizacijos tarybos ir komiteto nare bei organizacijos atstove Sąjūdžio Seimo taryboje.

Partijų ir frakcijų nekeičiau, į korupcijos skandalus neįsivėliau. Esu viena iš Tėvynės sąjungos narių steigėjų, dalinausi su bendražygiais ir pergalių džiaugsmu, ir pralaimėjimo kartėliu. Esu šios partijos Tarybos narė, Tėvynės Sąjungos moterų bendruomenės pirmininkė.
Mielai dalyvauju nevyriausybinių organizacijų veikloje. Vilniaus m. Žirmūnų-Paneriškių bendruomenės steigimo iniciatorė.
Gimiau 1957 m. gegužės 4 d. tarnautojų šeimoje. Oficiali gimimo vieta - Raseinių rajonas (pagal tėvų registraciją), tačiau pasaulį išvydau Tauragėje. Mokyklą lankyti pradėjau Naujojoje Akmenėje, vėliau su tėvais persikėliau į Gargždus, o nuo 1968 m. gyvenu Vilniuje.
1975 m. baigiau M. K. Čiurlionio vidurinę meno mokyklą. 1980 m. su pagyrimu - Lietuvos konservatoriją (dabar - Muzikos akademija), kurioje vėliau dirbau koncertmeistere, Bendrojo fortepijono katedros dėstytoja, gilinau žinias neakivaizdinėje aspirantūroje. Šiuo metu Lietuvos teisės universiteto magistrantūroje studijuoju teisę ir valdymą.
Paauglystės metais buvau nuolatinė muzikinių televizijos laidų vaikams ir jaunimui dalyvė. Vėliau pati rengiau ir vedžiau televizijos laidas, publikavau straipsnius Lietuvos periodinėje ir mokslinėje spaudoje. 1990-1992 m. buvau nuolatinė savaitraščio "Šiaurės Atėnai" bendradarbė, "Laisvosios Europos" radijo politikos korespondentė.
Nuo 1988 m. birželio 3 d. – aktyvi Sąjūdžio narė. 1991 m. sausio mėnesį, po sovietų kariuomenės agresijos prieš Lietuvos Respubliką, kartu su grupe intelektualų įsteigėme Piliečių chartiją, tapau šios organizacijos tarybos ir komiteto nare, nuo 1992 m. kovo mėnesio - Piliečių chartijos atstovė Sąjūdžio Seimo taryboje. Esu viena iš Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) steigėjų. Tėvynės sąjungos narė nuo 1993 m. gegužės 1 d., šios partijos Tarybos narė, Moterų konservatorių bendruomenės pirmininkė.
Už politinę veiklą esu gavusi Vatikano Popiežiškosios Šeimos Tarybos padėką.
Esu Vilniaus moterų klubo “Zonta", remiančio lietuviškas mokyklas Pietryčių Lietuvoje, steigėja, tarptautinės federacijos “Už gyvybę" narė, Katalikų tėvų asociacijos narė, Vilniaus m. Žirmūnų-Paneriškių bendruomenės steigimo iniciatorė.
1992 m. rudenį buvau išrinkta į Lietuvos Respublikos Seimą daugiamandatėje apygardoje. Dirbau Seimo Žmogaus ir piliečio teisių bei tautybių reikalų komitete, buvau Lietuvos Respublikos Seimo ryšių su Europos Parlamentu grupės narė, Lietuvos delegacijos Baltijos Asamblėjoje narė.
1996 m. tapau Tauragės rajono atstove Lietuvos Respublikos Seime. Dirbau Socialinių reikalų ir darbo, Teisės ir teisėtvarkos komitetuose. Nuo 1997 m. vadovavau Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisijai. Dirbau tobulinant įstatymus šeimos, moterų ir vaikų interesų labui, Vyriausybės paskirta vadovavau Šeimos kodekso rengimo darbo grupei. Buvau Lietuvos Respublikos Seimo bei Europos Parlamento Jungtinio parlamentinio komiteto narė, vadovavau Seimo ryšių su Austrijos Respublika grupei. Dalyvavau svarbiuose tarptautiniuose projektuose moterų ir vyrų lygių galimybių klausimais. Buvau Šiaurės Ministrų Tarybos inicijuoto tarptautinių konferencijų ciklo -Vyrų ir moterų dialogas" rengimo grupės vicepirmininkė, 1997 m. atstovavau Lietuvai Vienos konferencijoje – “Gyvieji balsai", kur pasakiau kalbą dalyvaujant JAV pirmajai ledi Hillary Rodham Clinton. Po šios konferencijos gavau JAV stipendiją trumpam tarptautinės prekybos ir saugumo politikos studijų kursui Jungtinėse Amerikos Valstijose.
2001-2004 m. dirbau Tautinių mažumų ir išeivijos departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
2004 m. rugpjūčio 18 d. tapau LR Seimo nare, atsilaisvinus Seimo nario vietai, dirbau Aplinkos komitete.
Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narė, 2004-2008 m. kadencijoje esu:
Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė
Europos reikalų komiteto narė
Seimo delegacijos Vakarų Europos Sąjungos Asamblėjoje narė
Tarpparlamentinių ryšių su Airija grupės pirmininkė
Seimo delegacijos Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo narių asamblėjoje narė.
Dabartinės Seimo kadencijos laikotarpiu pateikiau virš šimto įstatymų pataisų ir pasiūlymų šeimos ir socialinės politikos, teismų sistemos, nacionalinio saugumo srityse. Aktyviai siekiau, kad komunistų ir nacių totalitarinių režimų įvykdyti nusikaltimai žmoniškumui ES būtų įvertinti vienodai, vadovaujantis Niurnbergo proceso metu apibrėžtais kriterijais. Esu Seime priimtų įstatymų, draudžiančių susirinkimų ir viešų akcijų metu naudoti komunistinius ir nacistinius simbolius bei ženklus, teikėja. Taip pat mano pateikta ir Seimo priimta Lygių galimybių įstatymo pataisa įgalina realizuoti konstitucinę tėvų ir globėjų teisę auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus.
Aktyviai domiuosi Europos sąjungos teisės klausimais, darbinėje veikloje akcentuodama Lietuvos suvereniteto išlaikymo svarbą šeimos politikos, bioetikos ir kultūros srityse.
Pomėgiai - filosofija, menas, religija.
Moku anglų, lenkų, rusų ir vokiečių kalbas.
Vyras Kęstutis - architektas.
Turiu du sūnus:
Vytautas – Mykolo Romerio universitete įgijo teisės magistro laipsnį,
Žygimantas – moksleivis, mokosi Vilniaus Jėzuitų gimnazijoje.

Pagarbiai,
Vilija Aleknaitė-Abramikienė

Kalėdinis renginys Vilniaus vaikams

Po visų didžiųjų švenčių, pasitinkant Tris Karalius, sausio 4 dieną Vilniaus “Lėlės” teatre šurmuliavo gausus būrys vaikų, kurie Tėvynės sąjungos Moterų bendruomenės iniciatyva buvo pakviesti į spektaklį “Daktaras Dolitlis”.

Šeima – valstybės pagrindas, užtikrinantis sveikos visuomenės raidą, tautos bei valstybės gyvybingumą ir kūrybingumą. TS Moterų bendruomenės valdybos nutarimu visoje Lietuvoje TS moterys organizavo įvairius šventinius renginius, skirtus šeimoms. Į Vilniuje vykusį spektaklį buvo pakviesti sostinės vaikai iš daugiavaikių, socialiai remtinų šeimų. Šeimos buvo kviečiamos bendradarbiaujant su seniūnijomis, Vilniaus socialinės paramos centru, Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijomis. Labai svarbi partnerė – gausių šeimų bendrija “Vilniaus šeimyna” (vadovė Angelė Kostogrizienė). Jau nebe pirmus metus vyksta bendradarbiavimas tarp TS ir Vilniaus gausių šeimų. Šiemet pagrindinis dėmesys buvo skirtas vaikų kultūrinam ugdymui. Dažnoje šeimoje, ypač sunkiau besiverčiančioje, vietos spektakliams ar koncertams beveik nebelieka. Būtina tokioms šeimoms suteikti galimybę savo atžalas supažindinti su kultūra, įvairiomis jos formomis. Prieš spektaklį “Daktaras Dolitlis” teatro vadovas Juozas Marcinkevičius supažindino vaikus su ypatingu teatro pasauliu, pasakodamas apie čia vykstančias istorijas ir stebuklus.
Renginio metu nebuvo politikuojama, rengėją Tėvynės sąjungą išdavė tik Kalėdų senelio, nusileidusio pas vaikus oro balionu, pagalbininkai, pasipuošę prijuostėmis su Tėvynės sąjungos logo.
Svarbiausia, jog vaikai buvo laimingi ir dėkojo šventės rengėjams. Vaikams dovanoti saldainiai, atšvaitai (padėjo Lietuvos automobilių kelių direkcija), TS atributika. Šventės globėjos – TS Moterų bendruomenės pirmininkė, LR Seimo narė Vilija Aleknaitė Abramikienė ir Vilniaus savivaldybės Tarybos narė Violeta Podolskaitė džiaugėsi gausiu būriu vaikų (140), kurie turėjo progos kartu su Daktaru Dolitliu patirti įvairiausių nuotykių ir tokiu būdu susipažinti su stebuklingu teatro pasauliu.
Šventės globėjų pagalbininkai: Radvilė Morkūnaitė, Ingrida Baranauskaitė, Laura Lukoševičiūtė, Gabija Grigaitė, Birutė Galinienė, Jurga Varžgalytė, Žygimantas Abramikas.

2008.04.08 Nedidelė pergalė ginant totalitarinių režimų aukų orumą

2008-04-08 Briuselyje vyko Europos Komisijos surengti viešieji klausymai tema – totalitarinių režimų nusikaltimai – praeities vertinimas bei kelias į susitaikymą. Tuose klausymuose dalyvavo Lietuvos atstovai, tarp jų – prof. V. Landsbergis, E. Zingeris, V. Aleknaitė Abramikienė.
Birželio pradžioje Lietuvos teisingumo ministerijos atstovai vyks į Briuselį ir pareikš apie šia tema atliktus "namų darbus" įstatymdavystės srityje. Tokius darbus yra atlikusi Vokietija, kitos valstybės. Iš Baltijos valstybių namų darbus Lietuva atliko pirmoji. Ateinantį rudenį Vilniuje vyks kitas šių klausymų turas.

Seimo Europos komiteto posėdyje dalyvavęs teisingumo ministras Petras Baguška pareiškė padėką Seimo TS frakcijos narei, dirbančiai Teisės ir teisėtvarkos komitete, Vilijai Aleknaitei Abramikienei už įstatymų pataisų parengimą. V. Aleknaitės Abramikienės parengtos įstatymo pataisos yra susijusios būtent su praeities – nacistinio ir komunistinio – režimų nusikaltimais ir užsienyje Vyriausybės pristatytos kaip Lietuvos valstybės namų darbas. Ministras prašė paspartinti šito dokumento, kuris jau buvo svarstytas ir bendru sutarimu "palaimintas" Teisės ir teisėtvarkos komitete, priėmimą Seime. Dokumentas turi kuo greičiau pasiekti plenarinių posėdžių salę ir turi būti kuo greičiau priimtas.
Kreipėmės į Seimo narę Viliją Aleknaitę Abramikienę, prašydami paaiškinti jos teiktų keleto įstatymų (Politinių partijų, Susirinkimų, Administracinių teisės pažeidimų kodekso ir kt.) ir Baudžiamojo kodekso papildymo įstatymo projektų rengimo istoriją.

Šis įstatymų pakeitimų ir papildymų pataisų projektų paketas yra praėjęs labai ilgą kelią Seime. Tai buvo vienas iš pirmųjų mano inicijuotų įstatymų, tiesiogiai realizavęs mano bendravimo su rinkėjais turinį. Ypač – su kai kurių TS skyrių nariais, kuriems kėlė nerimą visuomenėje jaučiamas sovietinių simbolių atgimimas bei toleravimas. Matome "tarybinius" čeburekus, dešreles, degtinę ir kt. Žmones tai erzina. Pasitariau su teisininkais ir priėjome išvados, kad problema yra ne vien dešrelių lygio, kad apskritai šių simbolių naudojimas politiniame kontekste ar viešojoje erdvėje gali būti susijęs ir su noru atgaivinti tam tikras idėjas, reanimuoti ne tik pačius simbolius, bet ir tai, kas už jų slypi, kas juos pagimdė.
Dar šios kadencijos pradžioje peržvelgę situaciją naujosiose Centrinės ir Rytų Europos šalyse mes atkreipėme dėmesį į Vengriją, kuri aiškiai pasisakė už vienodas baudas tiek naudojant nacių, tiek ir sovietų simboliką. Kai šis įstatymas Vengrijoje buvo apskųstas Konstituciniam teismui, Vengrijos Konstitucinis teismas išdėstė labai plačią doktriną ir išaiškino, kad draudimai yra susiję su dviejų totalitarinių režimų aukų orumo gynimu. Bet kokias abejones, kurios galėjo kilti tiek dėl paties objekto reikšmingumo, tiek dėl priemonių proporcingumo, teismas pirmiausia grindė aukų orumo gynimu. Turėdami mintyje mūsų, Lietuvos, istorinę patirtį, kurioje buvo tiek aukų ir kančių, už kurias niekaip nėra atlyginta nei moraliai nei materialiai, šio Vengrijos KT sprendimo pasijutome labai sustiprinti. Tuomet, padedama rimtų teisininkų, pateikiau pirmąjį variantą. Seimas ne tik atmetė, bet ir pasityčiojo iš tų mano norų (pvz., klausė, o ką jūs darysit su vaikinais, kurie dėvi marškinėlius su Če Gevaros nuotraukomis? ir t.t.). Tai privertė mus mąstyti ir nenuleisti rankų, stengtis įstatymą tobulinti, kad tokių klausimų kiltų kuo mažiau.
Jeigu atkreipsite dėmesį į mano teikiamas Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas, ten yra išimčių, kurias mes svarstėme Teisės ir teisėtvarkos komitete, – įrašėme, kad, pvz., negali būti baudžiami Antrojo pasaulinio karo dalyviai, senukai, kurie, apsivilkę savo uniformas, paminės, tarkim, kažkokią istorinę datą. Patobulinimai gimė iš oponentų kritikos ir mūsų bandymų įsivaizduoti konkrečias situacijas, į kurias galėtų pakliūti Lietuvos policininkai, kuriems tą įstatymą reikės taikyti praktiškai.
Nedidelę pergalę mes jau esame pasiekę. Džiaugiuosi, kad tam projektui – visam paketui – vienbalsiai yra pritaręs Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kažkada jį atmetęs (prisipažinsiu, pataisymai yra labai nedideli). Pasikeitė ir tarptautinė situacija, nes per tą laiką Lietuvai teko apsvarstyti Vokietijos iniciatyva atsiradusį Pagrindų sprendimą dėl rasizmo ir ksenofobijos, kuris, jei bus priimtas, iš valstybių narių reikalaus kriminalizuoti tokią veiką kaip holokausto neigimas. Savaime suprantama, kad, svarstant tokį projektą LR Seimo Europos reikalų komitete (kur TS neblogai atstovaujama), mes atkreipėme kolegų dėmesį, jog vienašališka atsakomybė būtų labai neproporcinga Lietuvos istorinei patirčiai, kadangi mes patyrėme ne tik holokaustą, bet ir pokario metais bei visą sovietmetį baisius trėmimus, žudymus, ištisų socialinių sluoksnių persekiojimus. Lietuva užėmė labai aiškią poziciją ir tapo šios temos lyderė Europoje. Tie klausymai, kurie buvo inicijuoti Europos Komisijoje, įvyko mūsų partijos narių aktyvumo dėka. Ypač norėčiau išskirti Emanuelį Zingerį, kuris prie to labai daug prisidėjo. Na, o Vytautas Landsbergis, be abejo, buvo pirmas Lietuvos politikas, išsakęs mintį, kad abu režimai turėtų būti sulyginti.
Politikos kontekste susiliejo du aspektai – mūsų vidinė situacija (ekstremizmo ir rasizmo apraiškos visuomenėje) bei europinė iniciatyva. Vis daugiau pritarimo randasi naujosiose šalyse, kurios noriai teikia duomenis klausymų metu. Tarkim, Briuselyje išklausėme labai įdomią Slovėnijos atstovės kalbą. Matome, kad supratimo laukas plečiasi.
Galėčiau nustebti tik dėl vieno dalyko – Lietuvos diplomatai ir LR Vyriausybė aukščiausiojo lygio susitikimuose tiek Briuselyje, tiek Liuksemburge mano projektą pateikia kaip liudijimą, kad Lietuva atlieka savo namų darbus šiame procese, tuo tarpu Seimo pirmininkas, nors kreipiausi keletą kartų, dar neįtraukė jo į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę (jo žodžiais, jis neturi nieko prieš tą projektą). Esu frakcijos palaikoma, taigi teks dar primygtiniau prašyti, kad projektas būtų įtrauktas.
Iš tiesų pataisos reiškia kur kas daugiau, negu jose yra parašyta. Jeigu jos būtų priimtos, konkrečiais darbais paliudytų rimtus Lietuvos ketinimus įvertinti stalinizmo nusikaltimus, vadovaujantis Niurnbergo proceso kriterijais. Juk Strasbūro Žmogaus teisių teismas jau yra suformulavęs tokią nuostatą, kad Niurnbergo proceso kriterijai negali būti taikomi siaurai – tik vienos valstybės ir vieno režimo atžvilgiu, kad jie turi būti traktuojami ir taikomi plačiai ir universaliai. Taigi tikrai pribrendo laikas Europai pagaliau tarti savo žodį. Smagu, kad Tėvynės sąjunga vėl yra šio proceso – iš esmės jau globalaus proceso – priekyje. Nuo mūsų sėkmės priklausys ir Europos sėkmė. Jeigu mums Lietuvoje pasiseks įtvirtinti šią teisingumo sampratą, tai, tikėtina, kad ji įsitvirtins ir Europoje.
Parengė Audronė V. Škiudaitė

ES teisės iššūkiai Lietuvos šeimos institutui

Norėdama glaustai ir nerutiniškai išdėstyti mano pasirinktą temą, turėčiau pasirinkti medicinos ar net karybos terminus. Nes kaip kitaip būtų galima apibūdinti reiškinį, savo nežabota sklidimo sparta artimą epidemijai, o griaunamąja jėga – biologiniam ginklui. Santuoka pagrįstos tradicinės šeimos irimo mastai Europoje šiandien, įžengus į XXI amžių, yra stulbinantys. Tikriau ne savaiminio irimo, o atkaklaus, sistemingo ir užsispyrėliško ardymo propagandos, politikos ir teisės priemonėmis. Būtent apie pastarąsias, teisines priemones, ketinu tarti keletą žodžių.
Ką tik atšventėme savo atkurtosios valstybės gimnazistišką 18 metų sukaktį Rudenį sukaks 16 metų, kai gyvename pagal visos tautos referendumu aprobuotą 1992 metų Konstituciją. Rašiusiems šią Konstituciją, pačių autorių liudijimu, šeimos sąvoka anuomet atrodė savaime suprantama, nereikalaujanti specialaus apibrėžimo. Pasak vieno iš tos Konstitucijos autorių, buvusio mūsų kolegos Seime, Konstitucinio teismo teisėjo profesoriaus Egidijaus Jarašiūno, Konstitucijoje mes matome neatsiejamą šeimos ir santuokos ryšį. Konstitucijos kūrėjai, pagaliau tauta, “aprobuodama šį sprendimą labai aiškiai pasisakė už tokį ryšį”. Savo ruožtu, Europos Bendrijų kūrėjų tikslai, bent jau pradžioje, neapėmė šeimos teisės reguliavimo. Šeimos santykius reguliuojanti šeimos teisė buvo ir tebėra išimtinės valstybių narių kompetencijos sritis. Netgi Prancūzijos ir Olandijos atmestoji Sutartis dėl Konstitucijos Europai nelaužė šios tradicinės nuostatos. Taip pat ir Nicos deklaracija bei ja patvirtinta ES Pagrindinių teisių chartija, kurios 269 straipsnis numato: “teisė tuoktis ir kurti šeimą garantuojama pagal šios teisės įgyvendinimą reguliuojančius nacionalinius įstatymus”, laikėsi tos pačios nuostatos. Suprantama, valstybėms apsijungiant į bendrą politinį darinį, kuriant bendrą ekonominę erdvę ir realizuojant gerai žinomas 4 vidaus rinkos laisves, o ypač vieną jų – laisvą asmenų judėjimą, Europos Bendrijoms neišvengiamai teko imtis atitinkamų teisėkūros iniciatyvų. Antrinėje EB teisėje reikėjo užtikrinti galimybę darbuotojams, ES piliečiams, migruoti, ieškoti darbo kitose šalyse narėse ir, žinoma, tai daryti ne vieniems, o kartu su šeimos nariais. Pirmą kartą į klausimą, kas turėtų būti laikomas darbuotojo šeimos nariu, Europos Bendrijos atsakė dar 1968 metais Reglamente 1612/1968 bei pateikė šiandienos požiūriu tradicinį, t.y. konservatyvų šeimos apibrėžimą. Trumpai sakant, šeimos narių samprata EB teisės kontekste apėmė darbuotojo sutuoktinį, jo vaikus iki 21 metų bei išlaikytinius. Europos Bendrijų Teisingumo Teismas bei jo jurisprudencija turi didžiulės reikšmės, kai kalbama apie konkretų EB teisės suteikiamų teisių turinį bei jų taikymą. Teismas plačiai traktavo išlaikytinių sąvoką, įtraukdamas kai kuriose bylose ir buvusių santuokų vaikus bei taip užtikrindamas, kad skyrybų procese vieniši arba su kitu sutuoktiniu likę vaikai taip pat galėtų tapti EB teisės suteikiamų teisių subjektais. Tačiau kai buvo kalbama apie tą partnerį, su kuriuo darbuotojas gyvena, Teismas aiškiai konstatavo, kad EB teisė pripažįsta tik sutuoktinį ir niekaip kitaip. Tolesnė ETT praktika aiškiai nurodė, kad de facto ryšiai, t.y. sugyventinių ryšiai, juo labiau de facto ryšiai tarp tos pačios lyties asmenų pagal EB teisę negali būti laikomi tapačiais santuokai ryšiais teisių suteikimo kontekste.
Bėgant metams, kai kurių valstybių narių teisėje radosi naujų institutų. Tų valstybių piliečiai ėmė reikalauti, kad šie institutai būtų toleruojami kitų valstybių narių teisinėse sistemose. Šiuo požiūriu labai vertingas Europos Bendrijų Teisingumo Teismo 1999 metų sprendimas D ir Švedija prieš Tarybą. Homoseksualus pilietis D buvo įregistravęs partnerystę pagal galiojančią Švedijos teisę. Kita ES valstybė, o taip pat ir ES Tarybos priimti reglamentai, tokios partnerystės pripažinimo nenumatė. Pilietis D ir jo šalies Vyriausybė argumentavo, jog ES turi pripažinti tai, kas yra teisėta Švedijoje. 1999 m. Europos Bendrijų Teisingumo Teismas nurodė, jog nepaisant to, kad šių asmenų partnerystė Švedijoje yra de jure, tačiau ES ši nuostata nėra įpareigojanti.
Įdomūs buvo teismo argumentai:
1. Didžioji dalis Europos visuomenių ir valstybių narių neturi tokio teisinio partnerystės instituto (tais metais jų dar buvo mažai);
2. Nėra pagrindo manyti, jog Europos Žmogaus Teisių ir Pagrindinių Laisvių Konvencijos 8 straipsnis, nustatantis teisę kurti šeimą bei 14 straipsnis, nustatantis diskriminacijos draudimą dėl seksualinės orientacijos, galėtų būti nesuderinami su šiuo Europos Bendrijų Teisingumo Teismo sprendimu.
Jeigu mes prisimintume pastaruosius įvykius kitame, Strasbūro Žmogaus teisių teismo teisme, tai būtent remiantis anksčiau paminėtais Konvencijos straipsniais, buvo iškelti atitinkami reikalavimai Prancūzijai.
Lyginant su Strasbūro teismu, Europos Bendrijų Teisingumo Teismo jurisprudencija išsiskiria tuo, kad ji buvo ir tebėra teisinio, o tam tikra prasme – ir politinio stabilumo garantas, nes visuomet pasižymėjo pagarba ES valstybių narių konstitucijoms ir nuolat pabrėždavo, kad tiek europinės teisės doktrina, tiek paties teismo jurisprudencijoje aiškinami teisės principai kyla iš valstybių narių konstitucijų ir iš jose įtvirtintų vertybių. Verta paminėti, jog 2008 balandžio 1 dieną Europos Bendrijų Teisingumo Teismas priėmė sprendimą, kuriuo mirusio asmens, Vokietijos piliečio tos pačios lyties registruotam partneriui pripažino teisę gauti našlio pensiją. Pažymėtina, jog Europos komisija, išreikšdama savo pasitenkinimą minėtuoju ETT sprendimu, be abejonės rodančiu tam tikrus poslinkius ir šio teismo jurisprudencijoje, drauge pastebėjo, kad šis precedentas turės pasekmių tik tose šalyse narėse, kurių nacionalinė šeimos teisė suteikia tos pačios lyties partneriams santuokai analogišką statusą (t.y. registruotos partnerystės). Reikia sutikti, jog tiek ETT, tiek ir EK išliko korektiški valstybių narių atžvilgiu, nekvestionuodami jų teisės pasirinkti savo šalies suverenui, t.y. tautai priimtiną kelią.
Tačiau ETT nėra vienintelis veikėjas ES teisinėje erdvėje. Paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį vyko gerai žinomi procesai, per trumpą laiką pakeitę tiek šeimos sąvokos interpretacijas, tiek ir pačius šeimos institutus valstybėse narėse. Sklandų vidaus rinkos veikimą turėjusios užtikrinti civilinės teisės derinimo iniciatyvos taip vadinamoje laisvės ir teisingumo erdvėje – tokios kaip asmenų judėjimas, teismų sprendimų tarpusavio pripažinimas, jurisdikcijos ir taikytinos teisės klausimai vis labiau tapo landomis vaivorykštinėmis vėliavomis mosuojantiems aktyvistams. Įteisinant tos pačios lyties asmenų sąjungas, lemiamos reikšmės turėjo Skandinavijos šalys. Tiesa, Danijai tapus Europos Bendrijų nare 1973 metais, šie procesai nebuvo tokie greiti. Švedija ir Suomija narėmis tapo 1995 metais. Bet jau 1994 metais pasirodė garsioji Europos Parlamento Rezoliucija dėl lesbiečių ir homoseksualų teisių, ir tai buvo pirmas Hanibalo smūgis į Europos vartus bei lemtingas posūkis Europos Parlamento politinėse nuostatose, tapęs vaizdžiu šios institucijos “kairėjimo”simptomu. Skandinaviškosios teisės mada iš karto po Švedijos narystės išplito žaibo greičiu, apėmė ne vien Šiaurės, bet ir Vidurio bei Pietų Europą (Ispaniją, Italiją, kurios ilgą laiką buvo laikomos katalikybės bastionais). 2001 balandžio 1 d. Nyderlandai tapo pirmąja valstybe nare, įteisinusia tos pačios lyties asmenų jau ne partnerystę, o santuoką. Galėtume tikėtis jog žmonės, gavę tai, ko norėjo, pagaliau aprims, bet, regis, šio tipo aktyvistams “gana” niekada nebūna. Pasiekę šį tikslą, aktyvistai iškart pradėjo reikalauti įsivaikinimo teisės. Švedai ir danai 2002 metais jau leido įsivaikinti homoseksualioms poroms ne tik savo pilietybės valstybės vaikus, bet ir atsivežti juos iš užsienio.
Labai įdomu stebėti, kaip keitėsi, t.y., kaip bėgo iš paskos permainingai socialinei tikrovei Europos Žmogaus Teisių Teismo Strasbūre jurisprudencija. Nenoriu varginti atitinkamų bylų vardijimu, tik paminėsiu, jog pradžioje ir Strasbūro teismas savo sprendimais neatrodė toks “modernus”. Tiesiog stebiesi matydamas, jog pagal tapačią bylos fabulą 2002 metais buvo priimtas vienas sprendimas, o jau 2008 metais – visiškai priešingas. 2002 metų byloje prieš Prancūziją EŽTT neįžvelgė diskriminacijos dėl to, kad Prancūzijos teismas neleido gėjui, turinčiam partnerį, įsivaikinti vaiko. Prancūzijos ir Strasbūro teismų motyvas buvo tas, kad “būtų pažeisti vaiko interesai, jei būtų leista gėjų porai jį įsivaikinti”. 2008 metų sausio 22 dienos sprendimo fabula mums žinoma labai gerai, o teismas lesbietės EN prieš Prancūziją byloje neįžvelgė nei žalos vaikui, nei kaip kitaip bandė apginti vaiko interesus. Teismas priešingai pasisakė, jog toks įsivaikinimas atitiktų vaiko interesus, jei Prancūzija būtų leidusi tai padaryti. Teismo motyvas toks: jei Prancūzija leidžia įsivaikinti vienišiesiems, tai kodėl ji neturėtų leisti įsivaikinti lesbietėms.
Mes galime save raminti tik tuo, kad pagal Civilinį kodeksą teisę įsivaikinti turi sutuoktiniai ir tik išimtiniais atvejais leidžiama įvaikinti nesusituokusiam asmeniui ar vienam iš sutuoktinių, jei socialinis darbuotojas teigiamai įvertintų jūsų pasirengimą vienam auginti įvaikintą vaiką. Reikia tikėtis, jog socialinis darbuotojas tinkamai įvertintų ir socialinę tokio asmens aplinką.
Turiu prisipažinti, jog, sąmoningai balsavusi “už” ES Sutartį dėl Konstitucijos Europai, šiandien, o ypač – Strasbūro teismo nuomonių kaitos kontekste, jau turėčiau džiaugtis, kad ji neįsigaliojo. Kodėl? Todėl, kad tokiu atveju ES būtų įgavusi tarptautinį teisinį subjektiškumą, prisijungusi prie Europos Žmogaus Teisių ir Pagrindinių Laisvių Konvencijos ir tuomet Europos Sąjungos Teisingumo Teismui taptų privaloma Strasbūro Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencija. Tarp šių dviejų teismų yra nemaža įtampos dėl išsiskiriančios jų praktikos, jie stovi kaip du ožiai ant lieptelio surėmę ragus, ir tai teikia vilties. Ir dar bemaž visai smagu, turiu pripažinti, jog Europos Taryboje vyksta politikos rusifikacija, mat, Rusijos Federacija stipriau už kitas valstybes finansuoja šią instituciją. Tikiuosi, dar ne visoms didžiosioms ES ir ET valstybėms narėms šie dalykai patinka. Tokiu atveju gali būti, jog šios “pažangios” institucijos reikšmė mažės ir atitinkamai didės reikšmė tų institucijų, kurios siekia sutarimo ir stabilumo ES viduje.
ES teisėkūroje visą šią dinamiką atspindi institucijų įgaliojimų išplėtimas tarptautinės privatinės teisės srityje. Jeigu Mastrichto sutartis numatė vien teisminio bendradarbiavimo civilinėse ir baudžiamosiose bylose galimybę, tai Amsterdamo sutartis jau įgalino ES Tarybą imtis priemonių teisėkūros lygmeniu. Teisės aktai vis “tobulėja”, ir vis labiau ryškėja tam tikrų valstybių tikslas priversti visas valstybes nares be išimties besąlygiškai pripažinti ne tik viena kitos teismų sprendimus, bet ir bet kuriuos valstybėse galiojančius civilinius statusus. Net ir tuos, kurių valstybių nacionalinė teisė ir konstitucija nepripažįsta. Ne paslaptis, kad nemaža dalis tradicijai ištikimų ES piliečių, taip pat ir Lietuvos piliečių, dėl patiriamo spaudimo kaltina ES ir jos institucijas. Tačiau iš tikrųjų ES nėra už visa tai tiesiogiai atsakinga. Prisiminkime Europos Sąjungos Teisingumo Teismo argumentacijos logiką – visas chaosas ir teisinių institutų įvairovė kyla ne iš ES kaip tokios, bet iš valstybių narių. Pačios narės yra pasimetusios tarp vertybių ir sukuria dviprasmiškas situacijas: tai, kas vienose šalyse pripažįstama, visiškai nepriimtina kitose. Vis dėlto, ES institucijos, kurioms mes delegavome dalį savo suvereniteto, privalo ginti mūsų kultūrinį, dvasinį suverenitetą, jos negali ignoruoti tų ribų, kurias nubrėžė tautų tradicijos ir nacionalinė civilinė teisė.
Šeimos teisės institutas nėra jau toks “privatus”, kaip galėtų atrodyti ar kaip norėtų kai kurie aktyvistai: jis aprėpia ir socialinę tikrovę, nustato tam tikrą žmogiškųjų santykių tvarką, kuri užtikrina visuomenės stabilumą, jos tęstinumą ir galų gale tampa viešosios tvarkos dalimi. Būtent tokia samprata remiasi LR Seimo Europos reikalų komitetas ir LR Teisingumo ministerija, svarstydami Komisijos pasiūlymą Tarybos Reglamentui Roma III. Šio dokumento tikslas yra išspręsti labai sunkų taikytinos teisės klausimą su santuokomis susijusiose bylose. Kalbant paprastai, gali atsitikti taip, kad du susituokę žmonės iš ES šalių gyvens Lietuvoje ir sumanys Lietuvos teisme išsiskirti, o tokiu atveju mūsų teismui gali tekti taikyti ne teismo vietos, t.y. ne Lietuvos teisę. Pasiūlymo 7a punktas pagal Komisijos pasiūlymą atitinkamais atvejais galėtų įpareigoti Lietuvos teismus taikyti, pavyzdžiui, Olandijos teisę. Vadinasi, bet kas gali ateiti ir pareikalauti, kad bent valandai mūsų teismuose įsigalėtų “olandiškos mados”. Tai reikštų, jog patys prieš savo valią, prieštaraudami savo tautos referendumu aprobuotai Konstitucijai, suformuotume teisinį precedentą. Gyvename teisinių sistemų difuzijos laikais, kada precedentas įgauna vis didesnę reikšmę, nors tai nėra mūsų romėniškosios teisės dalykas, bet to visai pakaktų, kad politikams būtų daromas spaudimas dėl atitinkamų politinių sprendimų priėmimo. Suvokdami visapusišką tokio teisinio precedento grėsmę, LR Seimo Europos reikalų komiteto nariai, tiesa, gana trapia balsų dauguma, pasiūlė įtraukti į svarstomą dokumentą viešosios tvarkos išlygą – t.y., kad Lietuvos Respublikos teismai neprivalėtų taikyti teisės, kurios normos prieštarautų mūsų valstybės įstatymais apibrėžtai viešajai tvarkai. Deja, LR Seimo Teisės departamentas bei Europos teisės departamentas išreiškė nuomonę, jog kalbėti apie valstybės narės viešąją tvarką esant Europos Sąjungos nariais ir galiojant tarptautinei viešajai tvarkai jau nebėra prasmės (!).
Tad kas gi mums dar beliko, kokios suvereniteto garantijos? Jeigu su savo bendraminčiais ES atsilaikysim, viešosios tvarkos išlyga liks. Tuomet mūsų teismams nereikės pripažinti kai kurių olandiškos privatinės teisės institutų kaip nesuderinamų su mūsų valstybės viešąja tvarka.
Dar vienas dalykas, vertas paminėjimo: Lisabonos sutartyje, kurią ratifikuosime, yra numatytas valstybių narių vienbalsiškumo reikalavimas su šeimos teise susijusiems klausimams bei dėl jų teikiamų teisės aktų pasiūlymų. Kai kas Europoje tuo nepatenkintas, tačiau tai – bene paskutinioji viltis visiems, dar pasitikintiems tradicijos prasmingumu.
Dar yra ir mūsų Civilinio kodekso punktas 1.11, kuriame teigiama, jog užsienio teisės normos netaikomos, jei jos prieštarautų Lietuvos Konstitucijos ir įstatymų įtvirtintai viešajai tvarkai. Tokiais atvejais būtų vadovaujamasi Lietuvos teise.
Mūsų oponentai neretai klausia: ar tikrai dviejų gėjų santuoka/partnerystė galėtų sugriauti viešąją tvarką? Atsakau: per pastarąjį dešimtmetį matėme daugiau nei pakankamai pavyzdžių, liudijančių, kaip toli gali nueiti moralinių ribų nepripažįstanti laisvė. Prieš kurį laiką Olandijoje oficialiai įregistruota ir jau veikia pedofilų partija. Jei paklustume mūsų oponentų nuomonei bei valiai, turėtume teisę tik stebėti, jei, pavyzdžiui, tokia partija imtų auklėti Europos, o tai reiškia – ir mūsų vaikus ir tik stebėtis, jog taip intensyviai plėtojasi bei kinta taip vadinamoji tarptautinė viešoji tvarka...
Čia vertėtų prisiminti garsųjį F. Dostojevskio posakį – jeigu Dievo nėra, tada viskas leista. Galima ir perfrazuoti. Jeigu ES bus leista viskas, tuomet mūsų vaikams beliks konstatuoti: Dievo tikrai nėra!
Pabaigai kviečiu įsiklausyti į Konstitucinės teisės profesoriaus Egidijaus Jarašiūno žodžius: “Konstitucija yra svarbiausias nacionalinis šeimos teisės šaltinis, teisinių sprendimų patikros priemonė, todėl šeimos santykius reikia reguliuoti pagal Konstituciją, o ne kariaujant su ja”. “Šiandien kalbame apie tradicines ir modernias šeimas, tegaliu pasakyti, kad tradicija visada yra tai, kas patikrinta, tradicija nėra atgyvena. Ar pasiteisins modernumas, ar ne – vienas Dievas žino. Daugybę kartų žmonijos istorijoje tai, kas atrodė modernu, vėliau buvo išmesta į šiukšlyną, nes tebuvo trumpas blyksnis, negalintis atlaikyti laiko išbandymų”.
Parengta pagal pranešimą konferencijoje “Šeima – visuomenės ateities garantas“

Suremti pasaulio politikų pečius gelbstint šeimą

Gegužės 11–13 d. vyko Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narės Vilijos Aleknaitės Abramikienės spaudos konferencija, kurios metu ji papasakojo apie Varšuvoje vykusį IV Šeimų kongresą. Kongrese dalyvavo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai iš Lietuvos. Lietuvai atstovavusi Seimo narė V. Aleknaitė Abramikienė dalyvavo gegužės 12 d. surengtame EP parlamento ir nacionalinių parlamentų atstovų posėdyje.
"Jaučiau pareigą surengti šią spaudos konferenciją, kadangi, mano nuomone, Lietuvos viešojoje erdvėje per mažai dėmesio skiriama renginiams, kurie rodo Europos ir pasaulio visuomenės susirūpinimą šeimos instituto ateitimi. Europos Komisija yra išleidusi ne vieną dokumentą šia tema ir beprecedentiniais pavadinusi demografinius pokyčius, kuriuos kelia visuomenės senėjimas bei gimstamumo mažėjimas (daugelyje šalių 1,3 vaiko vienai moteriai).
Varšuvos konferencijoje nuskambėjo mintis, jog tiems, kurie kalba apie šeimą, prisidengus politiniu korektiškumu jau stengiamasi užčiaupti burną. Oficialus EK Ekonominio ir socialinio komiteto narys iš Prancūzijos Stephan Buffetaut (Stefen Bufetu) taip pat pareiškė jautęs Skandinavijos šalių atstovų spaudimą nevartoti šeimos sąvokos, kaip politiškai nekorektiškos. Kalbėtojo nuomone, toks spaudimas prieštarauja dokumentams, kuriuos pat EK yra parengusi.
Varšuvoje dalyvavo, anot parlamentarės, Europos politikų, kurie gina šeimos institutą, žiedas: Anna Zaborska iš Slovakijos, kuri yra Europos Parlamento narė ir vadovauja Moterų teisių ir lygių galimybių komitetui; EP narė iš Graikijos Marie Panayatopoulos-Cassiotou; Dana Rosemary Scallon iš Airijos – buvusi EP narė, kuri konferencijoje pasakė labai stiprią kalbą, kviesdama visų valstybių politikus vienytis, nebijoti kalbėti šeimos tema ir nebijoti atvirai kalbėti. Tarp jų buvo nemažai Prancūzijos atstovų, išreiškusių viltį, kad, požiūris į šeimos institutą pasikeis ir šioje šalyje. Naujai išrinktas prezidentas N. Sarkozy viename iš savo pirmųjų savo pasisakymų pabrėžė būtinumą stiprinti šeimą. "Tai vilties teikiantis ženklas", – sakė Seimo narė ir pateikė dvi išvadas, kylančias po šio kongreso:
"Labai sustiprėjo mano įsitikinimas, jog Tėvynės sąjungos ketinimas steigti Šeimos ministeriją yra teisingas. Dėl politinių aplinkybių, kad neturime daugumos, negalėjome šios idėjos realizuoti. Konferencijoje ne vienas parlamentaras pabrėžė, jog tokios ministerijos turėjimas būtinas ne vien dėl socialinių ir ekonominių priežasčių. Tai turi ir labai aiškią vertybinę prasmę, kadangi pats šeimos sąvokos iškėlimas į politinį lygmenį reikštų papildomą jos globą. Daug komplimentų susilaukė Latvija už tai, kad ten tokia ministerija veikia.
Kita išvada – esame kur kas silpnesni kaip politikai vertybiniu požiūriu, lyginant su Lenkijos senatoriais ir Seimo nariais Varšuvoje. Vyko tiesiog varžybos, kieno šeima gausesnė. Suskaičiavau bent 5-6 aukšto rango Lenkijos politikus – senatorius ir Seimo narius, kurie turi gausias šeimas. Dalyvavo graikė, kuri turi 9 vaikus. Ir tai ne asocialūs asmenys, o Europos politinis elitas. Man, dviejų sūnų motinai, nebuvo ką ir sakyti. Politikų su gausiomis šeimomis mes neturime, gal mums reiktų pasistengti, kad jų būtų ir kad kitame Seime mes galėtume juos rodyti kaip pavyzdį", – kalbėjo spaudos konferencijoje V. Aleknaitė Abramikienė.
Politikė atkreipė dėmesį į tai, jog Varšuvoje buvo kalbama ir apie stiprėjančias atakas prieš tradicinę šeimą, – atsirado naujas judėjimas, kuris reikalauja įteisinti įvairias civilines vienos lyties sąjungas ir net įsivaikinimo teisės vienos lyties asmenims. "Tai jau grėsmė moralinės daugumos vertybėms, kurios pagal demokratijos principus taip pat turi būti atstovaujamos. Reikėtų nuosekliai eiti demokratijos keliu, kad neatsirastų drastiškų reakcijų visuomenėje. O kelias tik vienas – atstovauti moralinėms vertybėms, tradicinėms vertybėms ir atvirai dalyvauti diskusijoje su kvazipolitiniais bolševikais, kurie bando ir Lietuvos žmonėms primesti savo taisykles", – sakė V. Aleknaitė Abramikienė.
Lietuvos parlamentarė, kalbėdama Varšuvos forume, pareiškė, kad jos atstovaujama Tėvynės sąjunga, pasisakanti už santuoka paremtą tradicinės šeimos instituciją, besikuriančiame pasaulio parlamentarų už šeimą tinkle bus tas mažasis karys, kuriuo galima pasikliauti. Jos nuomone, Lietuvai ir Lenkijai suartėjant reikia suremti pečius ir šiame fronte.
Varšuvos konferencijoje priimta parlamentarų deklaracija, kurioje ginamos šeimos vertybės ir šeimos institutas, po kuria pasirašė ir Lietuvos atstovė.

2007.09.25 Tėvynės sąjunga sieks įveikti teismų sistemos uždarumą

Vilija Aleknaitė Abramikienė, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto narė
Stasys Šedbaras, advokatas

Visuomenė gal jau ir pamiršo pavasarį vykusius debatus dėl Teismų įstatymo, kurio svarstymas Seime buvo sustabdytas, turint tikslą labiau įsigilinti į šio įstatymo turinį ir atrasti tam tikrą konsensusą tarp įvairių politinių jėgų ir interesų grupių. Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kuriame dirba ir Tėvynės sąjungos atstovas, dalyvavo susitikime su valstybės vadovu. Ir vykstančios diskusijos už Seimo ribų, ir šis susitikimas stebino tuo, kad buvo minimos ne esminės teismų sistemos ydos, o atskiros pavardės, atskiri teismai ir susidarė įspūdis, tarsi vyktų galių kova ar kova dėl įtakų. Mes pasižadėjome, kad Tėvynės sąjunga kūrybiškai išnaudos susidariusią pauzę ir pasieks tokių siūlymų, kurie atspindėtų ne atskirų teismų ar pavardžių problemas, bet pačių teismų sistemos raidos specifiką, poreikius ją keisti ir labiau atspindėti visuomenės norus bei viltis.

Praverti duris nepažeidžiant teisėjo nepriklausomumo

Siūlymai, kuriuos mes teikiame (V. Aleknaitė Abramikienė yra įregistravusi 3 įstatymų projektus: pasiūlymus pavasario sesijoje Seime jau įregistruotam Teismų įstatymui projektui; Administracinių bylų teisenos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą ir LR Konstitucijos 74, 84, 112, 116 straipsnių papildymo įstatymo projektą) yra gera proga Seimui, susirinkusiam po vasaros ir spėjusiam pademonstruoti chaotišką darbo stilių, susitelkti ir įrodyti, kad šiais, paskutiniaisiais prieš rinkimus, metais jis gali priimti labai reikšmingus mūsų valstybei ir teismų sistemai sprendimus.
Tėvynės sąjunga buvo kaltinama, kad stabdo labai svarbaus įstatymo priėmimą. Buvo netgi pasigirdę frazių, jog įstatymu nebūtina tvarkyti sisteminių reikalų. Mūsų pozicija buvo visai kitokia. Su teismų valdžia ir su teismais negalima elgtis atsainiai. Mes manome, kad reikia įvertinti tą periodą nuo dabartinės teismų sistemos įkūrimo ir pasižiūrėti, kodėl visuomenė turi pretenzijų teismams, ar jos pagrįstos, ar tikrai tiesa, kad teismų sistema yra uždara. Spaudoje yra buvę tokių pasakymų kaip "teisėjų klanas" ir pan. Tai nėra naujiena. Tokias pačias problemas kelia ir Vakarai. Pvz., Vokietijoje dažnai sakoma, kad mes esame ne teisinė valstybė, o teismų valstybė, kad teismai turi per daug galių.
Mes pamatėme, kad tokių dalykų nėra projekte, kuris teikiamas svarstyti Seimui, todėl prisiėmėme operatyvią atsakomybę pasvarstyti, kaip pagerinti projektą. Mūsų pasiūlymai išsamūs ir gausūs (jie jau įregistruoti). Kaip teko kalbėti su kitų frakcijų politikais, Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariais, iš esmės yra sutinkama su pozicija, kurią mes išdėstėme. Pats svarbiausias dalykas, kurį siūlome – praverti duris į teismų sistemą, nepažeidžiant teisėjo nepriklausomumo garantijų. Nagrinėjant konkrečią bylą teisėjas turėtų likti nepriklausomas, atvirkščiai – mes šalia to, kad atveriame duris, dar siūlome papildomų garantijų teisėjui, stiprindami jo nepriklausomumą. Viena iš nepriklausomumo garantijų teisėjui yra negalimumas atimti bylos ir perduoti kitam teisėjui. Manome, kad reikia keisti bylų skirstymo taisykles. Bylų skirstymas neturi priklausyti nuo jokio administratoriaus valios. Reikia įvesti kompiuterines programas, kaip yra kitose pasaulio šalyse.

Nesiryžtame siūlyti tarėjų instituto

Manome, kad nei valstybė, nei visuomenė dar nėra pribrendusi ir kažin ar pribręs tarėjų institutui, tačiau manome, kad yra pakankamai kitokių mechanizmų, kurie leistų visuomenės atstovams dalyvauti formuojant teismus, dalyvauti vertinant teisėjų veiklą, kas yra labai svarbu. Taip pat ir dalyvauti patariant valstybės vadovui, kai yra sprendžiamas klausimas dėl teisėjo paskyrimo, atleidimo, perkėlimo. Visiškai nenorime paneigti teisėjų korpuso galių, kai kuriose institucijose visuomenės atstovai dalyvauja paritetiniais pagrindais, kai kur teisėjų yra daugiau, – bet čia detalės ir nežinia, kaip Seimas apsispręs. Mūsų siūlymai, kad šalia teisėjų svarbiausiose institucijose, išskyrus, žinoma, Garbės teismą, kuris yra teisėjų teismas, dalyvautų žinomi visuomenės atstovai ir kad, formuojant tas institucijas, dalyvautų ne viena kuri nors institucija, o ir valstybės vadovas, ir tautos atstovybė Seimas, ir Vyriausybė, nes Vyriausybės rankose yra biudžetiniai, materialiniai resursai. Kai kuriuose teismuose nagrinėjant bylas dar yra problemų, ypač reikia spręsti administracinių teismų papildomos materialinės pagalbos klausimus, kad greičiau būtų nagrinėjamos bylos.
Norime priminti, jog Teisės institutas yra atlikęs labai išsamų tyrimą ir jis yra prieinamas visuomenei. Ten labai teisingai pastebėta, jog Lietuva nėra bolševikinė Rusija, kuri gali per vieną naktį nuspręsti, kad liaudis dalyvauja priimant sprendimus. Bolševikams, kurie siekė sudaryti teisingumo regimybę, buvo labai lengva tą nuspręsti. Demokratinė visuomenė turi priaugti, nes būti tarėju ne tik didelė garbė, bet ir darbas, reikalaujantis ne tik laiko, bet ir žinių. Turint galvoje, kad šiuolaikiniai teismai taiko Lietuvos ir ES civilinę ir baudžiamąją teisę, įsivaizduoti, kad visose bylose galėtų dalyvauti tarėjai, nėra pagrindo. Jų kvalifikacija taptų neišsprendžiama problema. Kitas dalykas, jeigu ateityje atsirastų specializuoti darbo, šeimos teismai, šiuose teismuose dėl jų bylų specifikos tarėjų dalyvavimas būtų visiškai natūralus, ypač darbo bylose. Tokie teismai būtų savotiškas darbo arbitražas.

Kaip įveikti administracinių teismų uždarumą

Siūlome keisti Administracinių teismų sistemos statusą, ypač aukščiausios grandies, kur priimami galutiniai, neskundžiami sprendimai svarbiose bylose, pvz., sprendžiančiose milijonines sumas mokestinėse bylose. Administracinio teismo teisinė padėtis, lyginant netgi su Apeliaciniu teismu ar Aukščiausiuoju teismu, yra gerokai žemesnė. Taip susiklostė, be to, kuriant sistemą galbūt nebuvo laiko galvoti apie tai.
Kita vertus, Vyriausiojo administracinio teismo teisėjai, kurie priima galutinius sprendimus, buvo skiriami į pareigas labai uždaru būdu, iš esmės tik Lietuvos prezidento, o, galima sakyti, Prezidento kanceliarijos, ir visuomenė per savo atstovybę nelabai galėjo žinoti, kas paskiriami. Jeigu Seimas pritartų mūsų siūlomoms Konstitucijos pataisoms, jie būtų skiriami kaip Apeliacinio teismo teisėjai ir taip pat atleidžiami; šiems teisėjams atsirastų apkaltos institutas. Tokiu būdu administracinių teismų uždarumas būtų kur kas sumažintas. Į visas teisėjų savivaldos institucijas, išskyrus Garbės teismą, įvedame visuomenės atstovus, vadovaudamiesi mechanizmu, kurį teikia pati Konstitucija. Konstitucijoje pagrindinė atsakomybė už teismų darbą tenka Prezidentui. Mes atitinkamai proporcijas taip ir matome. Jeigu Prezidentas siūlo du žinomus visuomenei nusipelniusius asmenis, turinčius aukštąjį teisinį išsilavinimą, tai Seimas ir Vyriausybė pasiūlo dar po vieną tokį visuomenės atstovą. Ir atsiranda ne tik valdžių balansas, atitinkantis Konstituciją, bet tuo būdu valdžios institucijos jaučia atsakomybę už tuos visuomenės atstovus, kuriuos pasiūlo.
Kitas klausimas, kuris buvo nuolat keliamas diskusijose ir, matyt, bus keliamas, tai dėl kasacijos instituto Administracinių teismų darbe. Mes manome, kad tas klausimas neturėtų būti skubotai sprendžiamas. 2003 m. dėl to dirbo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto darbo grupė ir nutarė, kad dabartinė sistema yra tinkama ir reiktų pasitikrinti, kaip ji funkcionuos. Todėl dar vienos instancijos įvedimas užvilkintų bylų, kurios ir taip ilgokai trunka, nagrinėjimą, todėl mes siūlome tam tikrą kompromisinį variantą tais atvejais, kada yra kreipiamasi į Vyriausiąjį administracinį teismą, jau priėmus galutinį sprendimą, pasinaudojant tokia procedūra kaip proceso atnaujinimas.
Vyriausiasis administracinis teismas buvo kritikuojamas, kad sprendimą dažniausiai priima trijų teisėjų kolegija, jeigu yra sprendžiamas klausimas dėl proceso atnaujinimo (kai teisėjai padaro klaidą arba atsiranda naujos aplinkybės). Mes siūlome, kad tokiais atvejais, kurie yra panašūs į kasacijos pagrindus, – tai yra dėl materialinės teisės normos netinkamo aiškinimo ir taikymo arba kai nukrypstama nuo vieningos administraciniu teismu praktikos, – bylą turėtų nagrinėti išplėstinė teisėjų kolegija arba plenarinė sesija. Tai būtų papildoma garantija.
Mūsų siūlymai neužkerta kelio jokiai kasacijos formai, nes kasacija yra procesinio įstatymo reikalas. Teismų įstatymas sprendžia teismų sandaros funkcionavimo klausimą.

Siūlymų esmė – valdžių tarpusavio balansas

Kai kas gali pasakyti, kaip teismas gali atsiskaityti, jeigu yra nepriklausomas? Galima pateikti analogiją – Respublikos Prezidentas taip pat yra renkamas tautos, tačiau jis Seime daro metinį pranešimą, kurį Seimas išklauso. Teisėjų taryba taip pat kasmet galėtų padaryti metinį pranešimą, įvardindama tas problemas, su kuriomis susiduria. Taip pat ir svarbiausiųjų teismų pirmininkai.
Dar vienas dalykas – tai teisėjų drausmės bylos. Mes esame pasiūlę, kad ne tik teisingumo ministras, bet ir asmenys, susiję su byla, kurios nagrinėjime dalyvavo teisėjas, galėtų siūlyti iškelti drausmės bylą teisėjui. Būtų papildoma garantija piliečiams, kurie manytų, kad teisėjas piktnaudžiavo savo teisėmis, apskųsti teisėją, siūlyti jam iškelti drausmės bylą.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad mūsų pasiūlymai nėra radikalūs, kad jie nerevoliuciniai, bet mes tuo ir didžiuojamės, nes manome, kad mūsų tikslas yra realiai atverti teismų sistemą ir suteikti visuomenei svertus veikti.
Yra dalykų, susijusių su bylų skirstymu, egzaminų sistemos pakeitimu. Taip pat mes siūlome atsisakyti kandidatų į teisėjus, o geriau tuos pinigus, kuriuos skiria biudžetas, panaudoti teisėjų padėjėjų skaičiui didinti, ypač Vyriausiajame administraciniame teisme, Vilniaus apygardos administraciniame, gal ir kituose teismuose labai apkrauti darbu. Užuot didinus teisėjų skaičių, galima būtų didinti padėjėjų skaičių, kurie atliktų didelį darbą ir būtų rengiamas būsimųjų teisėjų rezervas. Tai būtų efektyvesnis mokesčių mokėtojų lėšų panaudojimas.
Visų siūlymų esmė būtų ta, kad būtų išlaikomas valdžių tarpusavio balansas. Jeigu, pvz., administraciniai teismai kontroliuoja vykdomąją valdžią, Konstitucinis teismas – Vyriausybę ir įstatymų leidybą, tai kad būtų tam tikras tarpusavio informacijos apsikeitimas ne apie konkrečias bylas, bet apie iškylančias problemas, apie teismų sistemos spręstinus klausimus, dalyvaujant Seimui, Vyriausybei, valstybės vadovui. Kad būtų tarpusavio bendravimas, susikalbėjimas ir kad tą kalbėjimą girdėtų visuomenės informavimo priemonės ir pati visuomenė. Mes manome, kad tokiu atveju būtų daugiau žinojimo ir pasitikėjimo teismų veikla. Tai nėra vaistai nuo visų ligų, teismai, kaip ir politikai, kurie yra dažnai kritikuojami, yra tos pačios visuomenės dalis. Tiek politikai, tiek teisėjai, tiek kiti valdžios atstovai yra geriausi visuomenės atstovai, todėl turėtume iš esmės keisti atrankos sistemą, kuri atrinktų tikrai geriausius, ką it siūlome.

Parengta pagal spaudos konferenciją 2007-09-25

Patriotinės ir moralinės vertybės Lietuvos mokykloje

1. Svarbiausios problemos

Patriotinių ir dorovinių vertybių perdavimas jaunajai kartai – esminė jaunimo socializacijos ir tautinio bei pilietinio brendimo sąlyga.
Tradicinėje visuomenėje (tokia, pvz., laikytina Pirmosios Lietuvos Respublikos visuomenė) vertybių formavimo procesas visuomet rėmėsi į tris “banginius”: santuoka pagrįstą šeimą, Bažnyčią ir mokyklą. Po penkerių okupacijos, ideologinės priespaudos ir agresyvaus ateizmo dešimtmečių nepriklausomybę atkūrusi Lietuva grįžo į gerokai kitokią nei prieškario laikais Europą. Europą, kuri politinio korektiškumo sumetimais primygtinai vengia dorovinių vertinimų viešajame diskurse. Europą, kuri propaguoja pliuralizmą ir toleranciją, bet yra visiškai ar beveik visiškai abejinga Vakarų kultūrą formavusiems judėjų-krikščionių Dekalogo postulatams. Išgyvendama krašto ūkio atkūrimo sunkumus atkurtoji valstybė gali pasinaudoti ES finansine parama. Tuo tarpu dorovinių ir patriotinių vertybių ugdymo baruose iš esmės tenka remtis patiems į save.
Akivaizdu, jog Katalikų Bažnyčios ir kitų tradicinių konfesijų įtaka asmens ir šeimos gyvenimui, juoba švietimo sistemai, Lietuvos Respublikoje yra per silpna, kad galėtų atsverti komercinį nežabotos, atsakomybe nepagrįstos laisvės ideologijos spaudimą. Aukščiausiojo Autoriteto praradimas sujaukia moralinio apsisprendimo motyvacijas ir veda visų kitų žemesnės eilės autoritetų nunykimo link. Mūsų laikų dvasininkai, tėvai ir mokytojai turi kasdien nelygioje kovoje su aplinka, kuri alsuote alsuoja panieka tradicijoms, kautis už savo autoritetą jaunuomenės akyse. Vienintelis būdas garbingai tęsti šią kovą – patiems išpažinti deklaruojamas vertybes ir nuoširdžiai stengtis jomis vadovautis.
Esamomis aplinkybėmis silpsta ir tradicinės šeimos institutas. Vidujai pakrikusi šeima negali užtikrinti tinkamos vaikų, būsimųjų moksleivių socializacijos, ir tai itin apsunkina mokytojų darbą.
Jaunosios kartos labui Lietuvos valdžia turi vykdyti politiką, kuri motyvuotų žmones kurti stabilius šeimos santykius.
Svarbu teisingai suvokti esamą santykį tarp materialinių ir nematerialinių vertybių šių dienų Lietuvos visuomenėje. Kol kas nusveria dėmesys materialinių problemų sprendimui. Būtina stiprinti šeimų materialinę padėtį.
Lietuvos šeima nesuvokia ir nerealizuoja savo konstitucinių teisių, auklėjant vaikus pagal savo dorovinius įsitikinimus, todėl nedrįsta tinkamai pasipriešinti neretai po švietimo priedanga peršamoms jaunimui žalingoms idėjoms. Negindama savo teisių šeima nedaro įtakos ugdymo turiniui, o tuo pačiu neatlieka ir savo vaidmens Lietuvos švietimo sistemos raidoje.
Tėvų organizacijų steigimasis ir jų aktyvi pozicija labai padėtų gydyti daugelį švietimo sistemos ydų.
Pagaliau pati Lietuvos mokykla, į visas puses draskoma nesibaigiančių reformų, materialinių nepriteklių ir elementaraus valdžios dėmesio stokos, pamažu “nukraujuoja”. Mokytojų vis daugėja tarp emigrantų arba jie renkasi geriau apmokamus ir mažiau įtampos reikalaujančius darbus.
Atgimimo laikais buvo iškelta Tautinės mokyklos idėja. Ji patraukė į mokytojų gretas ne vieną jauną patriotą. Jų giliam nusivylimui tautinės mokyklos vizija buvo tyliai numarinta dar užuomazgoje. Švietimo sistemoje įsigalėjo vertikalus komandinis valdymas be grįžtamojo ryšio: ministerija, švietimo skyrius, direktorius, mokytojas. Biurokratinių procedūrų gausa, popierizmas užgožia gyvąją pedagogo darbo esmę. Susidaro įspūdis, jog Švietimo ir mokslo ministerija mažiau vertina tikrąjį mokytojo darbą su mokiniu, negu formalias ataskaitas. Viršūnėms neįdomu, ką apie vykdomas reformas ar programas mąsto patys mokytojai.
Grįžtamojo ryšio švietimo sistemoje nebuvimas, popierinė daugiažodystė ir biurokratizmas nupilietina patį mokytoją ir paverčia jį nuolankiu sistemos sraigteliu, bijančiu išsakyti savo nuomonę. Apie kokį patriotinį ir pilietinį ugdymą tuomet galime kalbėti?
Deklaruota, jog Lietuvos mokykla turi būti depolitizuota, tačiau vyksta visai priešingi dalykai. Mokykla yra net perdėm pavaldi partinei sistemai, deja, pačia blogiausia prasme. Į kiekvieną mokytoją, juoba mokyklos vadovą, švietimo skyrius dažnai žiūri kaip į potencialų rinkėją ir vertina pirmiausia šiuo požiūriu. Natūralu, jog noras kritikuoti ministeriją ir ministrą greitai išgaruoja, ypač – jei švietimo skyriaus vadovas ir ministras priklauso tai pačiai politinei jėgai. Supratus, jog turime partizuotą ir nupilietintą, t.y. pilietinės drąsos stokojančią Lietuvos mokyklą, belieka konstatuoti, jog su tautinės mokyklos idėja ši realybė neturi nieko bendra.

2. Patirtys ir viltys

Mokyklos vidinę darną lemia vėlgi tai, kaip stipriai yra susijusios jos pagrindinės atramos: mokytojai, mokiniai ir mokinių tėvai. Labiausiai trūksta tėvų dalyvavimo mokyklos reikaluose. Taip pat ir ugdant mokinių patriotizmą bei dorovines nuostatas. Mokytojai skundžiasi, jog nesunkiai randa bendrą kalbą tik su trečdaliu šeimų.
Vis dėlto mokykla turi būti aktyvi ir mokėti pasikviesti tėvus. Puiku, kai iniciatyvos kyla iš šeimų ir tėvų. Mokyklos tarybos pirmininkai ir dalis narių turėtų būti ne mokyklos darbuotojai. Turint aktyvius tėvus, labai pagerėja atmosfera mokykloje.
Ypač gražios patirties turi kaimo vietovių mokyklos. Kaime glaudesnė bendruomenė, o mokykla – visuomet ją telkiantis dvasinis ir kultūrinis centras. Viskas, kas gražiausia, čia vyksta per mokyklą arba mokykloje. Todėl kiekvienos kaimo mokyklos uždarymas – visuomet skaudus smūgis vietos bendruomenei. Uždarant mažas kaimo mokyklėles geriausia būtų jose palikti ir įteisinti kultūrinį bendruomenės centrą.
Pastaraisiais metais buvo perdėtai akcentuojamos vaikų teisės, bet visai ignoruojamos mokytojų teisės. Mokinių elgesys nėra vertinamas, todėl nebeliko jokių svertų, norint paveikti agresyvų jų elgesį. Vertėtų pasvarstyti, kaip sugrąžinti į švietimo sistemą mokinio elgesio vertinimą, nustatant aiškius tokio vertinimo kriterijus bei principus. Mokinio ir jo tėvų atsakomybės už mokinio elgesį stoka – viena opiausių mokyklos problemų.
Akivaizdu, jog niekas taip nepadeda ugdyti patriotizmo bei diegti dorovinių nuostatų, kaip pati aplinka ir nuoširdus tėvų bei mokytojų pavyzdys. Teisė ir pareiga, pagarba žmogui, atsakomybė už žodį, pagarba savo valstybei ir jos simboliams negali likti vien tušti žodžiai. Šiame fronte kartais ir vienas gali būti karys. Mokytojo asmenybė, jo dvasios šviesa – tai švyturys, šviečiantis abejingumo prieblandose. Tokių mokytojų yra, ir juos reikia motyvuoti. Ne “seksualiausias mokytojas”, o mokytojas – švyturys turi būti pastebėtas, išryškintas ir atitinkamai įvertintas.
Kūrybingas mokytojas nesitenkina vadovėlinėmis tiesomis, jis siekia gyvo mokymo. Todėl būtina skirti lėšų mokyklų pažintinėms programoms. Moksleivių išvykos į muziejus, į svarbias tautos istorijai vietas išlieka atmintyje kaip gyvoji tautos kultūra ir gyvoji istorija.
Neįmanoma suformuoti doro žmogaus ir piliečio be etnokultūros. Senosios dainos, papročiai, amatai – tai neišsemiama versmė vaikų fantazijai, o drauge – gyvas ryšys su giliausia protėvių dvasine patirtimi. Etnokultūra – tarsi patikimas skiepas nuo agresyvių masinės komercinės antikultūros bacilų. Tinkamas metodas kiekvienam vaikui – nuo darželinuko iki gimnazisto. Ugdo estetiškai, doroviškai ir telkia bendruomenę. Lietuvos mokyklos, kurios sėkmingai taiko šį metodą, kviečia ir ragina visur diegti etnokultūrinio ugdymo programas.
Kultūros vaidmuo perteikiant vertybes yra esminis. Sąjūdis už tautos ateitį pirmiausia turi būti kultūros sąjūdis. Negalima leisti, kad klasikinė muzika, literatūra, dailė ar šokis būtų nustumti į viešojo gyvenimo paraštes. Nesuvokiama, kai muzikos, dailės ar meno mokyklos kvalifikuojamos kaip “neformaliojo ugdymo įstaigos”. Nuo “neformalo” netoli iki “nelegalo”, o valstybės politikos nebuvimą kultūrinio tautos ugdymo srityje dažnai ir liūdnai iliustruoja visapusiška “neformaliojo” ugdymo įstaigų priklausomybė nuo rajonų merų požiūrio bei kultūrinio išprusimo lygio...
Patriotines bei moralines vertybes padeda išsaugoti ir puoselėti krikščioniškas gyvenimo būdas. Mūsų dienomis jis susilaukia ypač rafinuoto pasipriešinimo. Krikščionybę, kaip ir tradicinę kultūrą, kai kas norėtų išguiti iš Lietuvos mokyklos, kad ji niekad netaptų Tautos mokykla. Tai matanti jaunesnioji tėvų karta yra pasirengusi telktis ir Italijos pavyzdžiu steigti alternatyvias mokyklas, kuriose galėtų nekliudomai realizuoti savo prigimtinę ir konstitucinę teisę – auklėti vaikus pagal savo dorovinius bei religinius įsitikinimus.

2007.03.21 Airijos pamokos – Europai ir Lietuvai

2007-03-21 Seimo Europos klube Airijos ambasada Lietuvoje ir Seimo Europos reikalų komiteto Europos informacijos centras buvo surengęs diskusiją "Kodėl Airija yra sėkminga Europos Sąjungos narė: Airijos narystės ES patirtis ir pamokos Lietuvai". Diskusijoje dalyvavo Seimo Europos klubo prezidentas Petras Auštrevičius, Airijos ambasadorius Lietuvoje Donald Denham, Seimo narė, Tarpparlamentinių ryšių su Airija grupės pirmininkė Vilija Aleknaitė Abramikienė ir kt. Siūlome straipsnį, parengtą pagal Vilijos Aleknaitės Abramikienės pranešimą.

Iš karto noriu įspėti, kad esu žmogus, garbingoje Airijos šalyje 2006 m. rudenį praleidęs vos dvi dienas. Mano klajonės iš Dublino į Dundalką, o vėliau – į Korką ir atgal, reikia pripažinti, užtruko net dvigubai ilgiau, negu visuotinai žinoma pono Leopoldo Bliumo epopėja Dubline 1904 metų birželio 16-ąją. Atlikus tokį žygį ir man gali kilti pagunda pateikti maloniam Jūsų dėmesiui bent dešimtadalį “Uliso”. Jūsų padedama tikiuosi šiai pagundai nepasiduoti.

Vietoje to pabandysiu savaip atsakyti į klubo vadovų iškeltą klausimą: kodėl Airija yra sėkminga ES valstybė? Kiekvienas, be abejo, turi savus atsakymus. Esu įsitikinusi, jog galima rasti aibę atsakymų, kurie bus daugiau ar mažiau teisingi. Iš visų galimų atsakymų pasirinkau tris. Airija, mano manymu, yra sėkminga ES valstybė, nes: turi šv. Patriką; ją daug metų valdo konservatorių partija; turi geriausius Europoje imigrantus (tuo, tikiuosi, nė vienas lietuvis nedrįs abejoti) ir ištikimiausius pasaulyje emigrantus.

Atsakymų sąrašas nėra baigtinis, tačiau kertu lažybų, jog kiekvieną iš mano pasirinktų teiginių galima pagrįsti įrodymais.
Airija verta pagyrimo jau vien už savo pirmininkavimo laikotarpį Sutarties dėl Konstitucijos Europai rengimo metu, kai ji – nebe pirmą kartą savo naujausioje istorijoje – pasirodė kaip kompromiso paieškos meistrė, mokanti rezultatyviai dirbti tarptautinėje erdvėje.
Šiandien galima drąsiai sakyti: jei visi Europoje būtų kaip airiai, ES nebūtų taip giliai įstrigusi dėl Konstitucijos. Nes airiams visuomet buvo ir yra svarbūs ne vien Airijos, bet ir visos Europos reikalai. Belieka apgailestauti, kad iki mūsų bendro pirmininkavimo 2013 metais dar yra likę nemažai laiko. Tikėkimės, kad likusį laiką mes, lietuviai, išnaudosime produktyviai ir gebėsime, laikui atėjus, būti patikimi airių partneriai.
Europos konvento metu, vykstant debatams dėl Konstitucijos Europai, iš smalsumo perskaičiau Airijos Respublikos konstituciją, visos airių tautos referendumu patvirtintą 1937 metais ir su papildymais galiojančią iki šiol. Tai išties unikalus dokumentas – ir ne vien todėl, kad jis atsirado bendrosios teisės sistemai priklausančioje šalyje. Neišpasakyto grožio, prasmės ir jėgos preambulė yra verta, kad ją pacituočiau"
"Vardu Švenčiausiosios Trejybės, iš kurios visa valdžia ir į kurią, kaip visa ko galutinį tikslą, turi būti nukreipti žmonių ir valstybių veiksmai, mes, Airijos žmonės, nuolankiai pripažindami visas savo priedermes Dangiškajam Viešpačiui Jėzui Kristui, Kuris stiprino mūsų protėvius per ištisus išmėginimų šimtmečius, su dėkingumu atmindami jų herojišką ir atkaklią kovą už teisėtos tautos nepriklausomybės atgavimą, siekdami prisidėti prie bendrojo gėrio, deramai laikydamiesi protingumo, teisingumo ir meilės artimui taip, kad būtų užtikrintas žmogaus orumas ir laisvė, pasiekta teisinga socialinė tvarka, atkurta šalies vienybė ir nustatyta santarvė su kitomis tautomis, šiuo nutariame, priimame ir teikiame sau šią Konstituciją".
Nereikėtų stebėtis, jog tokia iškilminga priesaika savo valstybingumą pradėjo tauta, kurios atstovai nuo šv. Patriko laikų krikštijo kitas Europos tautas ir tuo padėjo viduramžių Europai susivienyti po Kristaus vėliava. Tačiau svarbiausia, jog šiame teisės akte krikščioniškoji doktrina neapsiriboja įžangos deklaracijomis. Visas konstitucijos turinys, o ypač – jos dalys, susijusios su pagrindinėmis žmogaus teisėmis, liudija, jog ji nuosekliai pagrįsta krikščioniškuoju socialiniu mokymu. Pagrindinės žmogaus teisės išplaukia iš prigimtinės teisės, o pastaroji paremta neginčijamu Visatos Kūrėjo autoritetu. Lyginant su daugelio Europos valstybių konstitucijomis, Airijos konstitucijoje įtvirtintų pagrindinių teisių katalogas yra platesnis, specifiškai išreiškiantis airių, kaip katalikiškos tautos, vertybes.
Labai išsamiai aprašytos šeimos teisės. Šeimą airių konstitucija apibrėžia kaip “moralinę instituciją, turinčią neatimamų ir nepriskiriamų teisių”, kurios yra prigimtinės, taigi, ”pirmesnės ir viršesnės už bet kokią pozityviąją teisę”.
Šeimos teisių dalyje išskirta ir pabrėžta, kitaip tariant, valstybės konstituciniu lygmeniu pripažinta moters namuose atliekamo darbo vertė. Moters darbas – tai indėlis į bendrąjį gėrį ir jos parama valstybei. Speciali valstybės apsauga teikiama santuokos instituto apsaugai. Visuotinai žinoma, jog skyrybų teisė Airijoje pripažinta tik po referendumo ir gali būti realizuota tik išpildžius visas konstitucijos pataisoje nurodytas sąlygas. Airija iki šiol nepripažįsta skyrybų pagal kitų valstybių įstatymus ir garantuoja konstitucinę žmogaus gyvybės apsaugą – nuo jos užsimezgimo motinos kūne iki natūralios mirties.
Straipsnyje apie švietimą pabrėžiama, jog pirmoji prigimtinė vaiko mokytoja ir auklėtoja yra šeima.
Atskiru konstitucijos straipsniu apibrėžti direktyviniai Airijos socialinės politikos principai, kurių esmė ir tikslas – bendrojo gėrio siekis, grindžiamas socialine santarve, teisingumu bei artimo meile. Verta paminėti punktą apie darbuotojų sveikatos apsaugą – jame pabrėžiama, jog darbininkai – vyrai, moterys ar paaugliai – dėl ekonominių motyvų negali būti verčiami dirbti jų lyčiai, amžiui ar sveikatai netinkančio darbo.
Neturiu galimybės toliau plėtoti Airijos konstitucijos temos, tačiau drąsiai darau išvadą, jog būtent krikščioniškasis socialinis mokymas airiams padėjo sėkmingai formuoti ir auginti savo šalies pilietinę visuomenę, ieškoti išeičių sunkiose situacijose.
Mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje svetingoje šalyje, pateikia ne vieną, tegul ir netiesioginį liudijimą apie Airijoje vyraujantį pagarbų požiūrį į dirbantį žmogų. Požiūrį, kurio jie, deja, pasigenda savo Tėvynėje.
Pagarba žmogaus orumui – tai esminis krikščioniškosios socialinės doktrinos postulatas, kurį iškalbingai įkūnija Airijos Konstitucijos tekstas, o praktiškai patvirtina šios valstybės vykdoma socialinė politika. Faktas, jog Airijai, daug dešimtmečių laikytai skurdžia šalimi, šiandien tenka 4-oji vieta pasaulyje pagal JT Žmogaus raidos indeksą (UN Human Development Index), byloja pats už save.
Verta prisiminti ir tai, jog, Lietuvai ruošiantis narystei ES, žymų indėlį į mūsų socialinės apsaugos sistemos raidą įnešė būtent Airijos specialistai. Kaip kadaise šv. Patrikas, rodydamas tautiečiams trilapį dobilą, aiškino jiems Švč. Trejybės paslaptį, taip airių konsultantai išdėstė mūsų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistams Trišalės tarybos esmę ir socialinio dialogo naudą visuomenės santarvei demokratijos bei laisvosios rinkos sąlygomis. Ar buvome geri mokiniai, šiandien paklauskime patys savęs.
Europoje ir visame pasaulyje plačiai diskutuojama apie Airijos ekonominį modelį, jį bandoma kopijuoti, perimant atskirus fiskalinės politikos elementus. Daugelį žavi ir stebina ši maža, bet itin atvira ekonomika, parodanti, kaip maža tauta gali klestėti globalizacijos iššūkio sąlygomis. Mes taip pat svajojame pasiekti racionalių sprendimų dėl struktūrinių reformų, protingai ir perspektyviai panaudoti ES paramą. Mes taip pat turime gausią išeiviją JAV, tačiau, regis, viską darome tam, kad mūsų emigrantai bei jų palikuonys netaptų aktyvia, Lietuvos ateitį drauge su mumis kuriančia tautos dalimi.
Kalbant apie Airijos sėkmę kyla dar viena, gal ir šventvagiška mintis. Nepaisant visų dramatiškų Airijos istorijos peripetijų, įskaitant priespaudą, diskriminaciją, pažeminimą, netgi kalbos ir teritorinio vientisumo praradimą ( ak, kaip buvo malonu sveikinti airius, vėl įteisinus kaip valstybinę gėlų kalbą!), Airijai, ko gero, labiau nei Lietuvai pasisekė su okupuojančiomis tautomis. (Vis ta geografinė padėtis!) Pirmiausia turiu omenyje romėnų invaziją į dabartines britų, škotų, velsiečių ir airių salas. Drauge su romėnais atkeliavo valstybingumo ir teisės samprata, krikščionybė, o su ja – raštas ir ankstyva europietiškosios kultūros perėmimo perspektyva.
Jei minėtume Henriko VIII tautiečius bei jų ainius, jie taip pat atnešė – kalbą, labai pravertusią nūdienos sąlygomis ir, kas ne mažiau svarbu, gero viešojo administravimo patirtį, t.y. valstybės tarnybos, besiremiančios profesionalumu ir veikimo skaidrumu, tradiciją. Be šios tradicijos, pasak pačių airių ekonomistų, jokia ekonominė politika negalėtų būti sėkmingai įgyvendinta.
Mes, deja, dėl savo geografinio nuotolio ir padėties sugebėjome išlikti paskutiniais Europos pagonimis, o iš savo okupantų perėmėme sodrius rusiškos biurokratijos įpročius, kuriuos sunkiai sekasi pakeisti kuo nors kilnesniu.
Apie airių šventąjį, pamenu, pirmą kartą rimtai susimąsčiau praėjusiame tūkstantmetyje, t.y. 1993 metais, viešėdama pas savo tautiečius Čikagoje. Tai jie, mūsų ištikimieji broliai, Lietuvių fronto bičiuliai, man papasakojo apie tai, kaip per šv. Patriko šventę didelė ir galinga upė Čikagoje kasmet nusidažo žalia spalva. Nes to nori airiai. Gėda – neprisimenu tos upės vardo, užtat ir dabar jaučiu tą pačią nuostabą ir susižavėjimą: kokį nesutramdomą gyvenimo geismą turi talpinti savyje šis žalias upės srautas!
Kiek daug pasaulyje yra airių ir Airijos, kad ištisos upės tolimiausiuose žemynuose staiga pažaliuoja!
Kokia spalva turėtume nudažyti Lietuvos upes ir ežerus, kad jie visam pasauliui primintų mūsų šventųjų ir didvyrių vardus?
Tai turėtų būti Vilties ir Tikėjimo, Pasitikėjimo ir būtinai – Meilės spalva.

“Tvirkintojas pats turi būti ištvirkintas”?

Yra tokia partija, kuri nepaliauja stebinusi.

“Bendraamžių švietimo vadovų mokymo vadovėlis”, regis, atspindi tikruosius Sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos prioritetus skirstant biudžeto lėšas. Tuo pat metu, kai Lietuvoje sparčiai didėja mirtingumas, kai rajoninių ligoninių gydytojai, norėdami išgelbėti pacientus, priversti juos guldyti į stacionarą savo atlyginimų sąskaita, o ir pačių gydytojų Lietuvoje sparčiai mažėja, ministras ir jo aplinka smaginasi.

Ministrui Ž. Padaigai nėra sunku atrasti netgi neplanuotų tūkstančių ir finansuoti leidybą vadovėlio, skirto prezervatyvų naudojimo technikai patobulinti. Vadovėlis, kuris, pasak jo leidėjų, yra skirtas jaunimo reprodukcinei sveikatai puoselėti ir pagrįstas patirtimi, “sukaupta Centrinėje Azijoje”, yra liūdnai pagarsėjusio projekto "Jaunimui palankios paslaugos Lietuvoje" dalis. Ypač šokiruoja jaunimui siūlomas atlikti pratimas, kuriame išrinkti savanoriai atidaro prezervatyvo pakuotę, išima jį, uždeda ant organo modelio bei nuima prezervatyvą. Laimi ta komanda, kurios savanoris greičiausiai įveikia užduotį.

Nekyla net abejonių, kurios partijos paskirti ministrai yra geriausiai pasirengę tapti laimėtojais šioje pikantiškoje rungtyje. Tiktai kokia iš to nauda Tėvynei, tautai, visuomenei ir mūsų jaunimui? Atrodo, turime Lietuvoje partiją, kuri nėra tinkama niekam daugiau, tiktai prezervatyvams ant modelių maustyti. Arba pacientų skaičiui radikaliai mažinti, pasak ministro Ž. Padaigos. Kokiu būdu mažinti, lietuvių tauta jau suprato. Pacientai taip pat.

Ar dar ilgai mus stebinsi, Darbo partija?


V. Aleknaitė Abramikienė
LR Seimo narė,
Moterų konservatorių bendruomenės pirmininkė

2006.05.31 Dėl Konstitucijai prieštaraujančio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto sprendimo

2006 m. gegužės 31 d. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, nepaisydamas argumentuotų teisininkų išvadų, nusprendė, kad Seimo narių E. Klumbio ir J. Veselkos siūlomas nutarimo projektas dėl Lietuvos karių atšaukimo iš Persijos įlankos regiono neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Tokiu būdu komitetas iš esmės paskelbė, kad Konstitucijos 140 straipsnis, nustatantis, jog Respublikos Prezidentas yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, yra tik tuščia deklaracija. Galima konstatuoti dvigubų standartų politiką komiteto veikloje. Analogiška situacija dėl tarptautinių sutarčių denonsavimo traktuojama kitaip: be Prezidento iniciatyvos Seimas negali denonsuoti jokios tarptautinės sutarties. Lietuvos karių Irake atžvilgiu Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pripažįsta, kad siųsti karius į tarptautinę operaciją turi Seimas Respublikos Prezidento teikimu, tačiau paneigia būtinybę taikyti tokį patį sprendimų priėmimo mechanizmą karius atšaukiant. Tuo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas nepagrįstai siaurina konstitucines Respublikos Prezidento galias, nepripažindamas jam iš Konstitucijos 140 straipsnio išplaukiančios teisės inicijuoti ir dalyvauti priimant valstybės sprendimus dėl dalyvavimo tarptautinėse operacijose.
Manyčiau, kad susiklosčiusi situacija verta Respublikos Prezidento, Seimo Pirmininko ir Valstybės gynimo tarybos dėmesio. Juo labiau, kad šiandien E. Klumbio ir J. Veselkos projektą palaiko iš esmės tie Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai, kurie 2004 m. kovo 8 d. prieštaravo Šiaurės Atlanto Sutarties ratifikavimui Seime susilaikydami komitete ir tuo išreikšdami savo nepritarimą Lietuvos narystei NATO. Tada Komitetas tik vieno balso persvara 3 susilaikius (R. Šukiui, J. Sabatauskui ir V. Popovui) pritarė Šiaurės Atlanto Sutarties ratifikavimui. Ši aplinkybė, manyčiau, turėtų būti plačiau žinoma, nes ji išduoda ne teisinį, o politinį šiandien palaikiusiųjų E. Klumbio ir J. Veselkos projektą pozicijos pagrindą. Manyčiau, kad tokią politinę poziciją pagaliau turėtų įvertinti ir politinių partijų, kurioms priklauso prieštaraujančius Konstitucijai projektus remiantys Seimo nariai, vadovai.

2006.09.26 Airijos lietuviai nori matyti lietuvišką televiziją

Seimo narė, Tarpparlamentinių ryšių su Airija grupės vadovė Vilija Aleknaitė Abramikienė, grįžusi iš 2006 m. rugsėjo 26 d. vykusio Airijos lietuvių suvažiavimo, vykusio Korko mieste, surengė spaudos konferenciją ir išsakė ne tik savo įspūdžius, bet ir lietuvių problemas bei poreikius.

Seimo narė kalbėjo apie priemones, kurių turėtų imtis Lietuvos valstybė, kad neprarastų Airijoje ir kitose šalyse gyvenančių lietuvių, kurių emocinis ryšys su gimtine kol kas yra labai stiprus. Jos nuomone, pirmiausia turi atsirasti politinė valia: Seimas turėtų priimti sprendimą dėl Lietuvos nacionalinės televizijos bent vienos programos transliavimo užsieniui, visų pirma Europos ir Amerikos žemynams, kur gyvena daugiausia lietuvių, ir rasti biudžete tam reikalingus 3 mln. Lt. Kartu su Teisės komiteto pirmininku dalyvavusi lietuvių suvažiavime V. Aleknaitė Abramikienė taip pat žada imtis iniciatyvos palengvinti lietuvių vaikams, gimusiems Airijoje, pilietybės suteikimo procedūrą. Dabar lietuviai lengviau gauna Latvijos pilietybę, nes Latvijoje nereikia įveikti sunkiai įveikiamų biurokratinių barjerų.

Seimo narė pasidžiaugė, kad Airijos lietuviai domisi Lietuva, visose keturiose vietovėse, kur daugiausia susitelkę lietuvių, veikia lituanistinės mokyklėlės ir dalis mokytojų jose dėsto nemokamai, bet išeiviams reikalinga pagalba. "Ambasados ir lietuvių bendruomenės atstovai siūlė sekti Lenkijos pavyzdžiu. Lenkai jau yra įsteigę gimnaziją, kurioje dėstoma pagal Lenkijos švietimo programą. Todėl manau, kad mūsų švietimo ministrei reikia kuo greičiau nuvykti į Dubliną, susitikti su ambasada ir Lietuvių bendruomene, kuri išsirinko savo naują vadovybę, ir pasidomėti, kaip galima būtų dvišalių sutarčių pagrindu, derinant Lietuvos ir Airijos įstatymus, apsvarstyti gimnazijos steigimo galimybę", – sakė Seimo narė, įspėjusi, kad lietuvybės palaikymui Airijoje yra būtinos neatidėliotinos priemonės. Nesant galimybių žiūrėti lietuvišką televiziją, tautiečiams nieko nebelieka, kaip žiūrėti nemokamas rusiškas programas.

2006.05.02 Lietuvių ir lenkų misija – parnešti šį kryžių atgal į Europą


Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės kalba Seime 2006-05-02, minint Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą antrąsias metines

Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių integracija į ES ir transatlantinę bendriją – istoriškai ir kultūriškai sąlygotas žingsnis. Buvome ir esame dalis civilizacijos, kurios pagrindas – Vakarų krikščionybė. Vakarų krikščionių bendriją sąmoningai rinkosi visi Lietuvos valdovai – nuo Mindaugo iki Vytauto ir Jogailos. Į ją de jure sugrįžome ir mes, XXI a. Lietuvos piliečiai.

Vakarų krikščionybės nuopelnas civilizacijai – jos kova už teisę nebūti subordinuotai su šio pasaulio valdovais. Labai gražiai jos esmę, o tuo pačiu ir skirtumą nuo Rytų krikščionybės, yra nusakęs prof. M. Römeris: Vakarų krikščionybėje karalius buvo tik Dievo paskirtas ministeris, o tai reiškė, jog ministeris bet kada galėjo būti ir pakeistas.

Bažnyčios ir valstybės santykis Vakaruose apsprendė ir asmens bei valstybės santykį bei jo raidos perspektyvą. Asmuo Vakarų pasaulyje netapo žemiškųjų valdovų nuosavybe, nes jo laisvės ir orumo garantas yra pats Dievas. Logiška, jog demokratija įsitvirtino būtent Vakaruose.

Gaila, kad šis neabejotinas Vakarų krikščionybės nuopelnas pasaulio raidai nebuvo tinkamai pagerbtas Sutarties dėl konstitucijos Europai projekte. Drįstu teigti, jog nemaža dalis šiandieninių Europos problemų glaudžiai siejasi būtent su krikščioniškojo pagrindo silpnėjimu mūsų žemyne. Islamo iššūkis verčia mus atvirai sau patiems atsakyti į klausimą, kas esame mes patys ir dėl ko esame.

Išsiplėtus ES, kai klubą sudaro jau ne 15, o 25 nariai, naivu būtų tikėtis, kad šiame klube nevyks tam tikras grupavimasis, visų pirma, regioniniu bei kultūriniu pagrindu. Jis neturėtų reikšti ES skaidymosi. Tai veikiau nauja galimybė kiekvienam regionui, valstybei ir tautai iš naujo suvokti savo misiją būsimosios Europos projekte.

Lietuva su Lenkija yra labiausiai į Rytus nutolusios katalikiškos šalys. Prieš keletą šimtmečių šis mūsų bendrumas buvo įteisintas Dviejų tautų respublikos forma. Kai kurie mąstytojai, pavyzdžiui, O. Špengleris, šį regioną apibūdino kaip atskirą baltiškąją civilizaciją.

Kai kurie mūsų laikų istorikai mano, jog Lietuvos ir Lenkijos bendros valstybės žlugimas turėjo neigiamų pasekmių visos Europos raidai. Tačiau yra politologų, kuriems Lietuvos ir Lenkijos santykių pagerėjimas atrodo nepageidautinas ir net pavojingas. Štai žinomas rusų autorius, Aleksandras Duginas, darantis įtaką artimiausiai prezidento V. Putino aplinkai, savo knygoje “Geopolitinė Rusijos ateitis“ rašo: “Bet kuri integracija katalikybės pagrindu šiame regione sukels įtampas tiek su Rytais (Maskva), tiek su Šiaure (Skandinavija), tiek ir su Vakarais (Vokietija).”

Dėl Rusijos interesų A. Duginas teigia: “Etninė įtampa lenkų – lietuvių santykiuose yra ypatingos vertės elementas, kurį reikia panaudoti ir, kiek tik įmanoma, gilinti”.

Išties stebina tokia politologo nuomonė. Juoba, kad lenkų ir lietuvių strateginė partnerystė mūsų laikais nėra prieš nieką nukreipta. Priešingai, ši partnerystė suteikė stabilumo visam regionui ir jau įnešė savo indėlį sprendžiant sudėtingas nūdienos problemas.

Lietuvių ir lenkų partnerystę, mano manymu, reikia plėtoti ir gilinti, taip pat ir katalikybės pagrindu, įtraukiant į šį bendradarbiavimą visas regiono katalikiškas ir nekatalikiškas, ES priklausančias ir dar nepriklausančias valstybes. Juk ne tik lenkai, bet ir lietuviai pagrįstai jaučiasi esantys Jono Pauliaus II vaikai. Jono Pauliaus kilni kova už asmens orumą bei jo prigimtines teises, pagarbą gyvybei, jo drąsus kalbėjimas apie šeimą, kaip bet kurios tautos ir valstybės pagrindą ir išlikimo garantą, yra vertas, kad būtume ir išliktume jo sekėjais.

Esu įsitikinusi, jog krikščioniškosios kultūros puoselėjimas ir gaivinimas yra lenkų ir lietuvių misijos dabarties ir ateities Europoje esmė. Teisingai suvokus šią misiją nebeliks ne tik pagrindo kurstyti nesutarimus tarp mūsų regiono tautų ar jų grupių.

Esu tikra, kad sąžiningai vykdydami savo, kaip katalikiškojo regiono, misiją Europoje mes daug lengviau spręsime ir visus kitus politinius, socialinius ir ekonominius, taip pat ir energetinės nepriklausomybės, infrastruktūros plėtros klausimus.

Mes atsižvelgsime ne tik į savo, bet ir į kaimynų gyvybinius interesus. Vykdydami šią misiją prisidėsime prie Europos civilizacijos išlikimo.

Mūsų regiono vienijimasis vertybiniu ir kultūriniu pagrindu iš principo nėra ir negali būti prieš nieką nukreiptas – nei prieš Rytus, nei prieš Šiaurę, nei prieš Vakarus, nes pati krikščionio misija pasaulyje yra ne prieš, o už. Už žmogų, už asmenį, už jo visavertį ryšį su aplinka, už jo teises ir orumą, už šeimą, kaip žmonijos tęstinumo garantą.

Todėl kviečiu visas mūsų regiono Europos tautas didžiai misijai. Kadaise Vakarų riteriai atnešė kryžių į mūsų kraštus. Ne visuomet jie tai darė taikiai. Lietuvių ir lenkų misija – parnešti šį kryžių atgal į Europą. Su meile. Su gerais linkėjimais Europai.

Į šią dieną atėjome visi – ir kairieji, ir dešinieji

Tęsdami Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narių pristatymą kalbiname ne pirmą kartą išrinktą į Seimą Viliją Aleknaitę Abramikienę, dirbančią Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Europos komitetuose.

– Kaip menininkė papuolė į politiką?

– Iš tiesų papuoliau. Į politiką mane atsinešė dainuojančios revoliucijos banga. Buvau neseniai baigusi ir dėsčiau Konservatorijoje (dabar Muzikos akademijoje). Buvau Jaunųjų muzikologų ir kompozitorių sekcijos narė, pažinojau didelę dalį tų asmenybių, kurios iškilo ant Sąjūdžio bangos. Mano politika prasidėjo, manau, ankstyvą 1988 m. pavasarį, kai rengėme muzikų ir kompozitorių festivalį "Jauna muzika" Druskininkuose. Tuomet Nepriklausomybės idėja jau tiesiog tvyrojo ore. Įsiterpti norėjome ir mes. Siaurame draugų rate aptarėme renginį Čiurlionio namelyje, kuris turėjo atspindėti žmonių trėmimą į Sibirą. Tradiciškai tame festivalyje aš vesdavau koncertus – pro namelio langą komentuodavau jaunų kompozitorių kūrinius. Turėjo būti vyrukas juodu odiniu lietpalčiu, kanarėlė narvelyje ir kt. Pasirodė, vienas iš mūsų "kažkam" papasakojo ir aš buvau iškviesta, tiesa, ne į pastatą šalia Konservatorijos, bet į pačią Konservatoriją, pas atsakingą žmogų, kurį ir dabar matau toje mokslo šventovėje. "Jeigu judu su Arvydu Juozaičiu, kaip kokie neolituanai norite mosuoti trispalvėmis, tai darykite savo vardu, o ne Kompozitorių sąjungos vardu", – sakė. Tai man buvo didelis smūgis, nes žinojau skundimo grandinę. Įsižeidusi atsisakiau vesti koncertą. Nors mūsų siužetas su odiniais lietpalčiais neįvyko, bet tas renginys vis dėlto turėjo naujos dvasios – temos buvo daugiau negu "perestroikinės". Tiesa, vėliau pareigūnas, kuris neišleido "kanarėlės", manęs atsiprašė, pareiškęs, kad gal jis neteisingai pasielgė (o 1989 m. jis jau stovėjo scenoje prie trispalvės ir minėjo Vasario 16-ąją, nors mūsų nepriklausomybė dar nebuvo atkurta). Tas srautas nešė visus – ir tuos, kurie sistemai tarnavo, ir tuos, kurie buvo tik prie jos prisitaikę. Išsiskyrė tik tokie sovietiniai ortodoksai kaip Burokevičius. Taip ir atėjome iki šios dienos, – visokie. Manau, kad didelė dalis šiandienos problemų vienaip ar kitaip yra įsišakniję praeityje.
1988 m. birželio 3 d. aš jau natūraliai atsidūriau Sąjūdžio steigiamajame susirinkime. Taip jau išėjo, kad sėdėjau nelabai kuklioje vietoje – šalia Justino Marcinkevičiaus ir kai rašiausi, man drebėjo ranka, bet mačiau, kad dreba ir Justino ranka… Tokie buvo pirmieji žingsniai.

– Jūs Seime ne pirmą kartą, gal palygintumėte įvairių kadencijų Seimą?

– Aš nebuvau Kovo 11-osios signatarė, pagal Sąjūdžio sąrašą į Seimą patekau 1992 m. Tai buvo nauji, nepatirti dalykai. Tai buvo labai sunkus Seimas – Sąjūdis triuškinamai pralaimėjo, o LDDP dauguma buvo didžiulė, galinga, monolitinė. Dalį frakcijos sudarė kolūkių vadai. Kiekviename žingsnyje iš Vytauto Landsbergio, iš mūsų visų buvo tyčiojamasi. Atmosfera buvo priešiška. Man, atėjusiai iš meniškos, bohemiškos, aplinkos buvo labai sunku prisitaikyti. Mes sunkiai mokėmės dirbti kartu. Ir išmokome, nes tas Seimas taip pat šį tą nuveikė. 1993 m. Lietuvą aplankė popiežius Jonas Paulius II, kuris privertė suklusti visus – ir kairiuosius, ir dešiniuosius.
Nors 1996 m. mes triuškinamai laimėjome, bet ir tada gyvenimas nebuvo ramus. Tą kadenciją mes nutiesėme bėgius, kuriais atriedėjome į NATO, ES. Įvyko Rusijos krizė, atsirado prieštaravimų ir partijos viduje. Kadenciją mes baigėme gerokai nukentėję. 2000 m. į Seimą nepakliuvau, teko patirti bedarbio dalią. Labai įdomūs išgyvenimai, daugybė pažeminimų. Žmonės, nenorėdami tavęs sutikti, pereidavo į kitą gatvės pusę. Būti konservatoriumi buvo negražu. Bet ir tokia patirtis buvo reikalinga. Kita vertus, gal Dievas mane apsaugojo nuo padėties tų, kuriems reikėjo dalyvauti Rolando Pakso apkaltoje, nes valstybei ir jos piliečiams tai buvo baisus sukrėtimas.
Kiekvienai Seimo kadencijai likimas atseikėja laikmečio uždavinius. Manau, kad niekad nebuvo lengva. Vis dar nėra to nuobodulio, kurį pranašavo A. Kubilius, vis dar sunkiai vaduojamės.

– Kodėl kultūrininkė Seime renkasi ne kultūros komitetą?

– Tai frakcijos sprendimas. 1992 m. buvau Žmogaus ir piliečių teisių bei tautybių reikalų komitete. Man teko pridėti ranką prie gana svarbaus Religinių bendrijų įstatymo kūrimo. Reikėjo atskirti religines bendrijas nuo netradicinių. Tuomet labai aršiai į Lietuvos gyvenimą skverbėsi sektos. Prisimenu, pas komiteto pirmininką gulėdavo šūsnys laiškų, kuriuose tėvai kaltino valstybę, laisvę dėl to, kad jų vaikai įsirašydavo į įvairias sektas ir šeimos patirdavo įvairiausių problemų.
Man buvo įdomu, prisiliečiau prie tarptautinės teisės. O dirbti Kultūros ir švietimo komitete, žinoma, yra mano žydra svajonė.

– Šią kadenciją Jūs aktyviai reiškiatės sprendžiant bioetikos problemas. Kodėl?

– Katalikui tai natūralus įpareigojimas, nesvarbu, kur jis bedirbtų. Man ta prasme reikšmingas buvo Vatikano Ispanijoje surengtas forumas "Už gyvybę", kuriame dalyvavo keli tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio. Iš Rytų Europos dalyvavome dviese – Lenkijos Seimo maršalka Alicja Gsczyczkoviak ir aš. Mačiau su kokiu džiaugsmu buvo sutiktas Lietuvos vardas. Teko susipažinti su daugeliu iškilių žmonių. Tai buvo rinktinių mokslininkų paradas ir jų pranešimai apie gyvybę ir bioetiką man padarė didžiulį įspūdį. Nuo to laiko jaučiuosi įsipareigojusi sergėti negimusią gyvybę.
Labai norėčiau, kad tęstųsi tas dialogas, kurį pradėjome su Lenkijos dešiniaisiais, kad jis duotų naudos mūsų tautoms ir Europai. Man rūpėtų tai vystyti per krikščioniškojo Europos prado stiprinimą. Mūsų misija – parnešti į Europą tą kryžių, kurį mums kryžiuočiai taip "mielai" atnešė prieš keletą šimtmečių. Europai jo reikia, Europai reikia atgauti identitetą, nes šiandien, tų didelių sukrėtimų (jų galima laukti dar didesnių) akivaizdoje, norint kalbėtis su kitomis civilizacijomis, reikia žinoti, kas tu esi. Katalikiškų valstybių telkimasis pozityviam darbui būtų labai geras dalykas. Norėčiau, kad prie to prisidėtų mūsų partija.
O šiaip daug sėdimo darbo turiu Teisės ir teisėtvarkos bei Europos komitetuose. Kartais pajuntu, kad esu naudinga. Teko diskutuoti socialiai jautriais klausimais, pvz., dėl narkotikų ir t.t.

2005.09.30 Seimo narės Vilijos Aleknaitės Abramikienės spaudos pranešimas

2005 metų rugsėjo 29 d. Seimo plenariniame posėdyje valdančioji kairiųjų dauguma neleido įtraukti į opozicinės Tėvynės Sąjungos frakcijos darbotvarkę šios frakcijos narės V. Aleknaitės Abramikienės parengto įstatymų pataisų paketo dėl nacistinio ir komunistinio totalitarinių režimų simbolių uždraudimo.

Remiantis Seimo Statuto 90 str. 1 dalimi, kuri sako, jog Seimo savaitės posėdžių darbotvarkės projektai rengiami “pagal patvirtintą darbų programą”, buvo suvaržyta LR Konstitucijoje įtvirtinta parlamentaro įstatymų iniciatyvos teisė.

Pažymėtina, jog nė viena Seimo Statuto nuostata negali būti viršesnė už pagrindinį šalies įstatymą arba jam prieštarauti.

Todėl šis akibrokštas tiktai išreiškia keistą valdančiosios daugumos prisirišimą prie komunistinio režimo laikų simbolikos, o tuo pačiu – ir nacių režimo simbolikos, kadangi įstatymų pakete, kurio neleista pateikti svarstyti, abu šie režimai bei jų esmę išreiškiantys simboliai vertinami vienodai neigiamai.

Parengto projekto tikslas ir numatoma taikymo apimtis (siekis apsaugoti viešąją erdvę) jokiu būdu neprieštarauja konstitucinei teisei laisvai reikšti įsitikinimus. Konstitucijos 25 str. 3 dalis leidžia įstatymu apriboti šią teisę, kai yra būtina apsaugoti kitas konstitucines vertybes, jų tarpe – ginti konstitucinę santvarką. 4 dalis teigia, jog laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija.”

LR Konstitucinio teismo 2005 m. rugsėjo 19 d. nutarime konstatuota, jog “įstatymų leidėjas privalo nustatyti tokį teisinį reguliavimą” ir kad formuluotės “nusikalstami veiksmai” negalima aiškinti vien lingvistiškai, t.y. kad reikia varžyti tik tokius veiksmus, už kuriuos numatyta baudžiamoji atsakomybė. “Įstatymų leidėjas pagal Konstituciją turi pareigą nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris užtikrintų, kad viešoji valdžia (jos institucijos, pareigūnai) galės nedelsiant imtis veiksmų, kuriais būtų užkirstas kelias tokioms veikloms, kuriomis, dengiantis informacijos laisve, yra kėsinamasi į Konstitucijoje įtvirtintas, jos saugomas ir ginamas vertybes.”

Parengtu projektu kaip tik ir siekiama įgyvendinti Konstitucinio teismo nurodytas Seimo konstitucines prievoles.

Europos valstybių patirtis

Atsakomybė už nacistinių simbolių propagavimą numatyta Vokietijos, Austrijos, Italijos, Liuksemburgo, Prancūzijos, Švedijos įstatymuose.

Vengrijoje ir Latvijoje uždrausti abiejų totalitarinių režimų – ir nacistinio, ir komunistinio, simboliai.

Vengrijos konstitucinis teismas 2000 m. gegužės 9 d. nutarimu konstatavo, kad tokio pobūdžio saviraiškos teisės apribojimai atitinka šalies Konstituciją, Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą bei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją.

Pasak Vengrijos Konstitucinio teismo, tokie apribojimai būtini demokratinėje visuomenėje siekiant apsaugoti esmines jos konstitucines vertybes – nacionalinį saugumą, viešąją tvarką, žmonių orumą ir moralę.

Latvijos Respublikos mitingų, eitynių ir piketų įstatymo 11 straipsnio 1 dalis 5 punktas draudžia tokių renginių dalyviams naudoti SSRS, Latvijos SSR ir nacistinės Vokietijos vėliavas bei herbus, taip pat atlikti jų himnus.

Rengiant projektą, kurio grubiai neleido Seimui pateikti jo valdančioji dauguma, buvo visapusiškai išnagrinėta ir įvertinta Europos valstybių, ypač Vengrijos patirtis.

Lietuva galėjo tapti trečiąją iš naujųjų ES valstybių narių, ryžtingai padėjusių lygybės ženklą tarp dviejų kruvinųjų režimų, hitlerinio ir stalininio. Dėl valdančiosios kairiųjų daugumos spaudimo šito nebuvo galima pasiekti.

Belieka su apgailestavimu tikėtis, jog pati sąmonėjanti visuomenė privers valdančiuosius priimti teisingus sprendimus.

2006.07.17 Lietuvoje viešėjo vokiečių jaunimas

2006-07-17 Lietuvoje viešintys Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (VKDS) "Baltikum" programos nariai, atvykę EP narės Laimos Andrikienės iniciatyva, susitiko su Seimo nariais Vilija Aleknaite Abramikiene bei Vidmantu Žiemeliu ir Jaunųjų konservatorių lygos atstovėmis. VKDS inicijuota programa jaunuoliams suteikia galimybę dalyvauti politinio švietimo kelionėse. Šiais metais buvo pasirinkta Lietuva, kadangi abi šalys glaudžiai susijusios kultūrine prasme, be to svečiai nebuvo daug girdėję apie Lietuvą. Per savaitę programos dalyviai žada aplankyti Vilnių, Kauną, taip pat ir kelis Latvijos miestus, jų tikslas – susipažinti su šalimi, jos gyventojais, sužinoti, kaip veikia politinė sistema, ir kt. Seimo narė V. Aleknaitė Abramikienė pasiūlė neaplenkti Klaipėdos bei Nidos, kur ypač jaučiamos Lietuvos ir Vokietijos kultūrinės sąsajos.

„Šiandien sėdime anuomet buvusiame dekoratyviniame name, šio pastato istorija atspindi ir didelę dalį temos, kurią vystysime šiandien susitikime. Dabar šis pastatas – nepriklausomybės simbolis. Kaip pastatas pakeitė savo funkciją, taip ir tauta pakeitė savo gyvenimą“, – pokalbį Seimo rūmuose pradėjo V. Aleknaitė Abramikienė. Seimo narė pasakojo apie rezistencijos laikotarpį, tautos bei bažnyčios vaidmenį. „Kiekviena šeima turėjo savo patyrimus, savo slaptą istoriją, kuri veikė prieš okupantą“.

Seimo narys Vidmantas Žiemelis pasakojo apie tarybinį laikotarpį, kurį Vokietija iš dalies supranta, kadangi daliai šalies teko patirti panašius dalykus, bei pažymėjo, kad Vokietija yra viena iš svarbiausių Lietuvos prekybos partnerių. V. Žiemelis užsiminė apie sunkią šalies situaciją atsiskyrus nuo Sovietų Sąjungos, kuomet atsidūrėme vaakume ekonomine, energetine prasme, taip pat aptarė, kaip vystėsi politinė sistema ir kokia Lietuva yra šiandien.

Svečiai domėjosi, kodėl tauta pasyvėja: mažiau dalyvauja rinkimuose, mažiau domisi politika. Stebėjosi Lietuvos parodytu pasitikėjimu Europos Sąjunga, per 16 metų nepriklausomybės padarytomis klaidomis, klausė apie Lietuvos ateities viziją. V. Aleknaitė Abramikienė pabrėžė, kad „Visuomenė turi grįžti prie pilietinės dorovės, nes kitaip prarasim ne tik Lietuvą, bet ir Europą. Be to, gresiant pasaulio pasidalinimui bei civilizacijų konfliktui, labai svarbu laikytis kartu“.

Jaunųjų konservatorių lygos pirmininkė Radvilė Morkūnaitė pasidžiaugė galimybe susipažinti, padiskutuoti su Vokietijos krikščioniškuoju jaunimu bei trumpai papasakojo JKL istoriją, veiklą, dabartinius santykius su TS, paminėjo tą pačią problemą, kaip ir Vokietijoje, kad yra sunku pritraukti aktyvų jaunimą dalyvauti politinėje veikloje, nes be studijų dauguma jų dar ir dirba.

EP narės L. Andrikienės padėjėja Aldona Drėgvaitė, surengusi šį susitikimą, visiems padėkojo už įdomų bei informatyvų pokalbį, o svečiams palinkėjo neišdildomų įspūdžių.