„Jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus“ (Jn 8, 32)
Gražia renginių tąsa Lietuvos 1000-metį paminėjo Vilniaus apskrities Moterų konservatorių bendruomenė, su Vilniaus miesto Šeškinės skyriumi apsilankydama Švč. Mergelės Marijos atlaiduose Šiluvoje rugpjūčio 30 d., kur buvo aukojamos Padėkos šv. Mišios už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Padėkos už laisvę šventėje dalyvavo visi branginantys laisvės dovaną, ypač tremtiniai, Sausio 13-osios dalyviai, jų šeimų nariai.
Dar 1991 m. rugsėjo 8 d. Šiluvoje, dėkojant Dievui už laisvės dovaną, dalyvaujant visiems Lietuvos vyskupams, kardinolas Vincentas Sladkevičius paaukojo Lietuvą Švč. Mergelės Marijos globai. Naują paskatą su viltimi kreiptis į Šiluvos Dievo Motiną lietuvių tautai suteikė
popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymas Šiluvoje 1993 m. rugsėjo 7 d. Praėjus beveik 20-čiai metų po šių svarbių Lietuvai įvykių arkivyskupas S. Tamkevičius pamoksle privertė visus susimąstyti, retoriškai klausdamas: "Gavome laisvę, bet ar mokame ja naudotis?"
Anot Kauno arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus, šių metų atlaidai Šiluvoje išsiskiria tuo, kad minime Šv. Brunono auką. Kartu buvo paminėtas ir Lietuvos vardo tūkstantmetis. "Manau, tai pats didžiausias paminėjimas Bažnyčioje. Šiais metais Šilinių metu, rugsėjo 9 d., buvo atidarytas Šiluvos muziejus ir Šiluvos piligrimų informacijos centras, kurį, Dievui laiminant, pasisekė per metus pastatyti. Tai, manau, irgi labai svarbus akcentas šių atlaidų metu. Nuo šių metų visi piligrimai, kurie aplankys Šiluvą, galės susipažinti su Šiluvos istorija ir su tais eksponatais, kurie yra išlikę iš kelių šimtmečių", – švenčiant Marijos gimimo šventę sakė arkivyskupas S. Tamkevičius.
Kiekviena atlaidų diena buvo švenčiama vis kita intencija. Buvo meldžiamasi už karius ir jaunimą, medikus, ligonius, žmones su negalia, už kunigus ir vienuolius, už ūkininkus ir darbininkus, už menininkus, už moksleivius ir pedagogus, už šeimas.
Džiugu, kad tą patį sekmadienį Šiluvą pasiekė ir apie tūkstantis jaunų piligrimų, tradiciškai atkeliaujančių pėsčiomis iš Tytuvėnų, vadovaujamų vysk. E. Bartulio, ir nuo Raseinių, Katukių gyvenvietės, vadovaujamų arkivyskupo S. Tamkevičiaus, su kuriais galėjome pabendrauti, pasidalinti įspūdžiais.
O mes, vadovaujami MKB pirmininkės, seimo narės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės neapsiribojome vien šv. Mišiomis. Jos dėka susitikome ir bendravome su Šiluvos kun. Erastu Murausku, kartu ieškojome atsakymų į daugelį iškilusių klausimų su Kelmės ir Raseinių rajonų konservatoriais.
Džiugu, kad Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidai Šiluvoje tapo vienu svarbiausių religinio Lietuvos gyvenimo įvykių, kad žmonės, pabuvoję Šilinės atlaiduose, atranda prasmę, gera, kad tokiems renginiams randame neabejingų bendraminčių, kaip Vytautas Sadauskas, kuriam visi piligrimai esame nuoširdžiai dėkingi.
I. Minkevičienė