Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narę, Seimo delegacijos ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje vadovę Viliją Aleknaitę-Abramikienę nemaloniai nustebino savaitgalį pasirodę antikonstituciniai partijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovo Rolando Pakso pareiškimai apie tai, kad demokratija išsigimė ir kad visą valdžią reikia atiduoti į minios rankas. Parlamentarę ypač nustebino, kad taip kalba žmogus, kuris pats yra atstovaujamosios demokratijos dalis.
„Greičiausiai R. Paksas pervargo nuo savo kaip tautos išrinkto atstovo darbo Strasbūre ir Briuselyje. Labai gaila, bet tokios kalbos kvepia lenininiu šūkiu „Visa valdžia – tarybom“. Jei p. Paksas iš tiesų taip galvoja, tuomet galbūt jis ruošia Lietuvą antikonstituciniam valstybės perversmui?
Nejau tikima, kad atsirastų pakankamai naivuolių, kurie nesuprastų, kas už to slypi? Juk tai akivaizdus kelias į diktatūrą, kadangi toks valdymo modelis, kurį jis siūlo, šiuolaikiniame pasaulyje praktiškai niekur neegzistuoja. Nebent kokioje civilizacijos dar nepaliestoje gentyje.
Įdomu, ką apie tai mano kitos demokratinės Lietuvos partijos ir kai kurios atitinkamos institucijos? Kad demokratija nėra tobula, tačiau geresnės sistemos nėra, jau seniai yra pasakęs vienas protingas žmogus. Kad ji netobula, puikiai iliustruoja ir paties R. Pakso iškilimas.
Tai labai aiškus signalas visoms Lietuos demokratinėms jėgoms, kur jos – kairėje ar dešinėje – bebūtų, kad reikia labiau politiškai šviesti visuomenę ir nuolat kritiškai žiūrėti į save.
Atrodo, kad yra jėgų, įdėmiai stebinčių ir laukiančių, kada ateis tas didžiausias visuomenės nusivylimo momentas, kuriuo bus galima pasinaudoti. Kaip kitaip suprasti tokią nušalinto prezidento retoriką ir archaišką kvietimą? Demokratinis pasaulis šito nepraleis negirdomis, todėl tai kompromituoja mus kaip valstybę. Apie demokratijos deficitą kalbama ne pirma diena. Valdymo procesas darosi vis sudėtingesnis dėl specialiųjų žinių poreikio ir valdymo apimties augimo. Jau senokai mes jaučiame, kad Europoje ir pasaulyje reikia stiprinti parlamentinę
demokratiją.
Be parlamentinio žvilgsnio, kuris reikalingas visuomenei, demokratija apkerpėtų. Mums reikia stiprinti vyriausybių parlamentinės kontrolės tradicijas ir didinti pačių parlamentarų atsakomybę. Kitais metais ESBO pirmininkausianti Lietuva skirs labai didelį dėmesį parlamentinei dimensijai. Mes matome, jog tai yra aktualu pačioje Lietuvoje“.
...